A debate on the constitution of subject in feminist theory and politics
Feminist teori ve politikada özne inşasına dair bir tartışma
  1. Tez No: 581682
  2. Yazar: TUĞBA BAYKAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF YILDIZ SİLİER CANAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Sosyoloji, Philosophy, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Feminizmde özne kategorisi tartışması hareketin başından itibaren hem teoride hem de politikada sıklıkla tartışılagelen bir konu olmuştur. Teorik bir kavram olan“kadın”ile dünyada var olan maddi varlıklar olarak“kadınlar”ayrımında bulunarak yapmış olduğum bu çalışmada feminizmde“kadın”kategorisinin imkânı, gerekliliği ve kullanışlılığı tartışılacaktır. Bu problemler çerçevesinde, feminizmin öznesi olarak kadın kategorisini öncelikle olarak tarihsel bir bağlamda tartışacağım. Ardından feminizm için kadın kategorisinin zorunluluğuna itiraz eden ve feminizmi kimlik politikası bağlamında eleştiren Judith Butler'ın teorisini sunacağım. Daha sonra ise feminist politikadan kimi örneklerle (korumacı politikaların belirsizliği, tanınma siyaseti ve LGBTI+ hareket, kadınlar arası farklılıklar ve kesişimsellik) bu kategorinin kullanıldığı durumlarda ortaya çıkan bazı problemleri aktaracağım.Feminist teori ve politika arasında var olan bu gerilimin ise feminizme güç veren ve onu kendi kendini eleştirebilen, üretken bir hareket olmasını sağlayan bir durum olduğunu öne süreceğim.
Özet (Çeviri)
The category of the“subject”in feminist theory and politics has been a heated debate since the beginning of the feminist movement. Considering“woman”as a theoretical subject and women as material beings in the world, the possibility, necessity and usefulness of the category of“woman”will be argued in this dissertation. I will discuss the subject of“woman”in feminism with respect to these problems, first in a historical context. Then I will present Judith Butler's theory which opposes the necessity of the category of“woman”for feminism and her criticism of feminism as“identity politics.”Next, I will present the problems with the usage of this category based on specific examples in the history of feminism (ambiguity of protective policies, problem of recognition and LGBTI+ movement, differences among women and intersectionality). I will conclude by explaining this tension between feminist theory and politics that feminism gets its strength from, and makes feminism a self-critical, productive, and challenging movement.