The potential impact of recommendation systems in e-commerce on consumer behavior
E-ticaret sitelerinde kullanılan tavsiye sistemlerinin tüketici davranışları üzerindeki potansiyel etkileri
- Tez No: 775994
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADİL ORAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu araştırma, tavsiye sistemlerinin tüketiciler üzerinde algılanan değer, gizlilik endişesi, karar vermede güven ve satın alma niyeti gibi farklı algıları üzerindeki potansiyel etkisini araştırmayı amaçlamaktadır. Araştırmada beş farklı tavsiye sistemi analiz edilmiştir; içerik tabanlı filtreleme, öğe tabanlı ve kullanıcı tabanlı işbirlikçi filtreleme ve arkadaş tabanlı ve etkilenme tabanlı sosyal tavsiye sistemleri. Önerilen hipotezleri test etmek için, 743 tüketicinin katılımı ile senaryo bazlı anket çalışması yapılmıştır. Anketler sonucunda toplanan veri, açıklayıcı faktör analizi, iki değişkenli korelasyon, güvenilirlik analizi, tek yönlü ANOVA ve çoklu regresyon analizi kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonuçları algılanan değerin, tüm tavsiye sistemlerinde tüketicilerin satın alma niyeti üzerinde en önemli etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Tavsiye sistemleri tüketiciler üzerinde gizlilik endişesi uyandırsa da gizlilik endişesinin satın alma niyeti üzerinde etkisinin düşük olduğu gözlemlenmiştir. Karara duyulan güven konusunda tavsiye sistemleri arasında herhangi bir farklılık gözlemlenmemiştir ancak karara duyulan güvenin tüketicilerin satın alma niyetini orta düzeyde etkilediği ortaya belirlenmiştir. Uzman görüşüne dayalı tavsiye sisteminin, tüketicilerin satın alma niyeti üzerinde en önemli etkiye sahip olduğu tespit edilmiş olup verilen değer ve karara duyulan güvende de uzman görüşüne dayalı tavsiye sistemleri ön plana çıkmıştır. Genel sonuçlar, tüketicilere daha fazla fayda sağlamak ve e-ticaret platformlarının satışlarını artırmak için yeni tavsiye sistemlerinin geliştirilebileceğini göstermiştir. Sonuç olarak, bu çalışma, yeni tavsiye sistemleri ve tavsiye sistemlerinin tüketici davranışı üzerindeki etkisi ile ilgili birçok faydalı sonuç sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research aims to investigate the potential impact of recommendation systems on consumers' different perceptions, such as perceived value, privacy concern, confidence in decision, and purchase intention. As recommendation systems, five different filtering techniques were analyzed; content-based filtering, item-based and user-based collaborative filtering, and friend-based and influenced-based social recommendation systems. To test hypotheses proposed, survey data were collected from 743 consumers in general public and analyzed using exploratory factor analysis, bivariate correlation, reliability analysis, one-way ANOVA, and multiple regression analysis. Based on the results, the perceived value was the most crucial perception of consumers' purchase intention in all recommendation systems. Although privacy concern had a negative impact on consumers' purchase intention, its effect was low. Confidence in decision did not differentiate in different recommendation systems, but it moderately impacted consumers' purchase intention. The influenced-based recommendation system had the most substantial impact on consumers' purchase intention. The overall results showed that new recommendation systems would be used in e- commerce to provide more benefits to consumers and increase the sales of e-commerce platforms. Consequently, the present study provides several insightful results regarding new recommendation systems and the impact of recommendation systems on consumer behavior.