İhracat pazar yönelimi ile algılanan ihracat performansı ilişkisi
The relationship between export market orientation and perceived export performance
  1. Tez No: 776002
  2. Yazar: ÖMER PEKPERDAHCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET AKİF GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmanın amacı, ihracat pazar yönelimi ile firmaların algılanan ihracat performansı arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Günümüzde ihracat pazar yönelimi kavramının firmalar için öneminin artmasıyla birlikte bu kavramın bilinirliği ve uygulanabilirliğin tespit edilmesi ve ihracat pazar yöneliminin algılanan ihracat performansına etkisini değerlendirmektir. Bu çalışmada ihracat pazar yöneliminin alt boyutlarından istihbarat üretimi, istihbarat yaygınlaştırma ve cevap verebilirliğin algılanan ihracat performansına etkisi araştırılmaktadır. Araştırmanın hipotezleri, Türkiye'de ihracat yapan 72 firmadan anket aracılığıyla toplanan verilere faktör analizi, ANOVA testleri, çoklu doğrusal regresyon analizi ve korelasyon analizi uygulanarak incelenmiştir. Çalışmada firmaların ihracat pazar yönelimi ile algılanan ihracat performansı düzeylerinin firmanın demografik özelliklerine göre etkisinin yanı sıra ihracat pazar yönelimi ve alt boyutları ile algılanan ihracat performansı arasındaki ilişki belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışmada ulaşılan sonuçlara göre, ihracat pazar yönelimi ve alt boyutlarından istihbarat üretimi ve cevap verebilirlik ile algılanan ihracat performansı arasındaki ilişkinin olumlu yönde olduğu bulunmuştur. İstihbarat yaygınlaştırmanın ise algılanan ihracat performansı ile ilişkisinin olumlu yönde olmadığı belirlenmiştir. Bundan ötürü pazar yöneliminin alt boyutlarından istihbarat üretimi ve cevap verebilirliği kullanan firmalarda ihracat performansında artış sağlamaktadır. İhracat yapan firmaların rekabet avantajı sağlamak ve ihracat performansında artış sağlamasında istihbarat üretimi ve cevap verebilirlik önemli bir etken olmaktadır. Anahtar Kelimeler İhracat Pazar Yönelimi, Algılanan İhracat Performansı, İstihbarat Üretimi, İstihbarat Yaygınlaştırma, Cevap Verebilirlik
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationship between export market orientation and perceived export performance of firms. Today, with the increasing importance of the concept of export market orientation for companies, the awareness and applicability of this concept is to be determined and to evaluate the effect of export market orientation on perceived export performance. In this study, the effects of intelligence production, intelligence dissemination and responsiveness, which are sub-dimensions of export market orientation, on perceived export performance are investigated. The hypotheses of the research were examined by applying factor analysis, ANOVA tests, multiple linear regression analysis and correlation analysis to the data collected through questionnaires from 72 exporting companies in Turkey. In the study, the relationship between export market orientation and perceived export performance of companies and the effect of perceived export performance levels according to the demographic characteristics of the firm, as well as the relationship between export market orientation and its sub-dimensions and perceived export performance were tried to be determined. According to the results obtained in the study, the relationship between export market orientation and its sub-dimensions, intelligence production and responsiveness, and perceived export performance was found to be positive. It has been determined that intelligence dissemination is not positively related to perceived export performance. Therefore, companies that use intelligence generation and responsiveness, which are sub-dimensions of market orientation, increase their export performance. Intelligence production and responsiveness are important factors for exporting companies to gain competitive advantage and increase their export performance. Keywords Export Market Orientation, Perceived Export Performance, Intelligence Generation, Intelligence Dissemination, Responsiveness