19 yaş altyapı erkek futbolcularda alt ekstremite antropometrik profilinin alt ekstremite yaralanmaları ile olan ilişkisinin incelenmesi
Examination of the relationship of lower extremityanthroopometric profile with lower extremity injury in19-year-old background male football players
  1. Tez No: 776003
  2. Yazar: FIRAT DEMİROĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİHAT SARIALİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Spor, Anthropology, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı, 19 yaş altyapı futbolcularda alt ekstremite antropometrik özelliklerinin alt ekstremite yaralanmalarıyla olan ilişkisinin incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya, TFF Amatör Alt Ligler U-19 Liginde aktif olarak futbol oynayan 19 yaş grubundaki 40 erkek futbolcu gönüllü olarak katılmıştır. Gönüllülerin boy uzunlukları duvara monte holtain stadiometre ile vücut ağırlığı (VA) ölçümleri tanita MC-580 vücut analiz cihazı ile esneklik ölçümleri saehan ganiometre ile ekstremite uzunluk ve genişlik ölçümleri holtain antropometrik set ile yapılmıştır. Kas iskelet sistemi yaralanmalarının tespitinde, genişletilmiş nordic kas-iskelet sistemi anketi kullanılmıştır. İstatistiksel analizde SPSS 20 paket program kullanılarak, spearman korelasyon testi ve man whitney u testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of the study is to examine the relationship between the anthropometric characteristics of football players and their musculoskeletal injuries. ‎Materials and Methods: The study consists of 40 male football players in the 19 age group who actively play football in the TFF Amateur Sub-Leagues U-19 League.‎The heights of the volunteers were measured with a wallmounted ‎holtain stadiometer, body weight ‎‎(VA) measurements were made with the tanita MC-580 body analyzer, flexibility measurements were made with the saehan ‎ganiometer, and extremity length and width measurements were made with the holtain anthropometric set. Expanded Nordic musculoskeletal system questionnaire was used to determine Spearman correlation test and man whitney u test were applied by using SPSS 20 package program in statistical analysis. The results were evaluated at the ‎p