Yenikapı açıklarında deniz deşarjlarının İstanbul çevresine etkilerinin incelenmesi
An Investigation of environment of İstanbul of the sea discharge about Yenikapı
  1. Tez No: 77602
  2. Yazar: NEDİM POLAT KAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUALLA ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi YENİKAPI AÇIKLARINDA DENİZ DEŞARJLARININ İSTANBUL ÇEVRESİNE ETKLİRİNİN İNCELENMESİ Nedim Polat KAYA Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü İnşaat Mühendisliği Anabilim Dalı 1998, Sayfa:68 Atıksuların, ön arıtma tesislerinden geçerek, deniz deşarj sistemleri ile alıcı su ortamında seyreltilme suretiyle uzaklaştırılması bütün dünyada yaygın olarak tatbik edilmektedir. Bilimsel ve mühendislik esaslar dikkate alınarak tasarlanan, ön arıtma tesisleri ve deniz deşarjları; seyrelme ve alıcı ortamın tabii arıtma süreçleri ile atıkların süratle çevre için zararsız seviyelere indirilmesine imkan vermektedir. Bu çalışmada, Yenikapı Ön Arıtma Tesisinin yapısı ve atıksu tasfiye sisteminin yapım öncesi ve sonrası tuzluluk, sertlik, kirlilik ve çözünmüş oksijen miktarları tayin edilerek karşılaştırmalar yapılmış ve sonuç olarak değerlerin yıllara göre ortalamalarının uygun çıktığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Masters Thesis AN INVESTIGATION OF EFFECS ENVIRONMENT OF ISTANBUL OF THE SEA DISCHARGE ABOUT YENİKAPI Nedim Polat KAYA Fırat University Graduate School Natural and Applied Science Department of Civil Engineering 1998, Page: 68 The Left water, preliminary cleaning passed from foundation, the sea discharge systems with recipient in water surroundings providing that to be become infrequent to'be taken away, is to bu put effect sensible widespread over the world. Necessity scientific and engineering bases to be taken into consderation which is envisaget, preliminary infrequent ant recipient of surrounding with natural purification. The small churn rapid, for surroundings innocuaus (hormless) to be at this work, Front prufication of foundations is to be examined. As sample, had been given to Yenikapi Prerefine Institution. In this study, comparisons are madde determining the form of Yenikapi Pre-refineru Stations and waste water refinery system and salinity, roughness, pollution and solvent oxygen amounts before and after the construction. Consequvently, the avarages of the data are seen to have been switable according to the years.