Türk resim sanatına Trakya doğumlu ressamların katkıları
Contribution of Thrace-born painters to Turkish painting art
  1. Tez No: 776020
  2. Yazar: ÖZGÜR TUNCA
  3. Danışmanlar: DOÇ. KEREM İŞCANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Türk resim sanatının, gelişip değişmesinin sebeplerinden en önemli sebebi Balkanlar'ın Avrupa'ya köprü görevi görmüş olmasıdır. Bu sebeple Trakya bölgesi büyük önem taşır. Osmanlının Balkanlar'a hâkim olmasıyla camiler, saraylar, medreseler, türbeler ve birçok alanda yapısal değişim olmuştur. Avrupalılar ve Osmanlı halkı arasında kültür etkileşimi yaşanmıştır. Türk resim sanatı ve heykel sanatı bunlara örnektir. I.Balkan Savaşı, II. Balkan Savaşı I. Dünya Savaşı ve II. Dünya Savaşı sonucunda bulundukları coğrafyadan göç etmek zorunda kalmış insanlar adeta kültür şoku yaşamışlardır. Bu göç edenler arasında ressamlar, heykeltıraşlar, mimarlar, müzisyenler, yazarlar ve şairler gibi önemli kişilerde bulunmaktadır. Türk resim sanatının coğrafya, savaş ve göç durumundan resimsel anlamda nasıl etkilenmiş olduğu, ortaya çıkarılmaktadır. Türk resim sanatının temelini oluşturan ressam gruplarımızın çalışmaları kadar Trakya bölgesinin önemi de artmaktadır. Trakya bölgesi Türk resim sanatında önemli bir role sahiptir. Bu nedenle Trakya bölgesinde doğmuş ve yaşamış ressamlarımızın çalışmaları da önem kazanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The most important reason for the development and change of Turkish painting art is that the Balkans served as a bridge to Europe. For this reason, the Thrace region is of great importance. With the Ottoman domination of the Balkans, there were structural changes in mosques, palaces, madrasas, tombs and many other areas. There was cultural interaction between Europeans and Ottoman people. Turkish painting art and sculpture art are examples of these. First Balkan War, II. Balkan War I. World War and II. People who had to migrate from their geography as a result of World War II experienced a culture shock. Among these immigrants are important people such as painters, sculptors, architects, musicians, writers and poets. It is revealed how the Turkish art of painting was pictorially affected by the geography, war and migration situation. The importance of the Thrace region is increasing as well as the works of our painter groups, which form the basis of Turkish painting art. Thrace region has an important role in Turkish painting art. For this reason, the works of our painters who were born and lived in the Thrace region gain importance.