Manufacturing and heat transfer analysis of nano-micro fiber composites
Nano-mikro boyuttaki elyaf destekli kompozit yapıların üretimi ve ısı transferi analizi
- Tez No: 776033
- Danışmanlar: PROF. DR. SABİT ADANUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Mechanical Engineering, Polymer Science and Technology, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Auburn University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Nano-mikro kompozitler; sensörler, yangına karşı danayıklı malzemeler, piller ve filtrasyon gibi birçok alanda yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada, elyaf katkılı kompozitlerin ısıl özellikleri deneysel, analitik ve sayısal olarak incelenmiştir. Termal çalışmalar için, enine termal iletkenlik katsayısı tartışılmış ve hem analitik hem de sayısal olarak hesaplama yapılmıştır. Analitik çalışma için bir arayüzey alanı içeren altıgen bir hücre modeli geliştirilmiştir. Çalışmada dolgu malzemesi olarak kullanılan liflerin hacim fraksiyonu %10-30 arasında tutulmuştur. Sonuçlardan sayısal ve analitik sonuçların büyük ölçüde benzerlik gösterdiği görülmektedir. Ayrıca sürekli iplik üretimi için yeni bir cihaz tasarlanmıştır. Cihazda nano-mikro liflerin üretiminden sonra ipliğe dönüştürülmesi hedeflenmiştir. Elyafları toplamak için, elyafların yüzeyden kolayca ayrılmasını sağlayan nonwowen(dokunmamış) kumaşlar kullanılmıştır. Üretilen nano-mikro seviyedeki liflerin yapısal analizi için taramalı elektron mikroskobu, termal gravimetrik analiz ve dijital görüntüleme kullanılmıştır. Çekme mukavemeti, yüzey gerilimi ve hava geçirgenliği ölçümleri yapılmıştır. Mikrodan nanoya geçiş modelleme açısından ele alınmıştır. Nümerik çalışma sonucunda çapları 200 nm'nin üzerinde olan elektrospun elyaflar için geleneksel ısı transferi modelleme yöntemlerinin hala geçerli olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nano-micro composites are widely used in many areas, such as sensors, flame retardant materials, batteries, and filtration. In this work, thermal properties of the filler fiber composites are studied experimentally, analytically, and numerically. For the thermal studies, the transverse thermal conductivity is discussed and calculated both analytically and numerically. In the analytical study, a hexagonal cell model is developed which includes an interfacial area. The volume fraction of the filler fibers is kept between 10-30%. From the results, it is seen that the numerical and analytical results showed much similarity. A novel device is designed to manufacture yarns continuously. Nano-micro fibers are manufactured and collected to form web and yarn. To collect the fibers, nonwoven fabrics are used, which allow easy release of fibers from the surface. Scanning electron microscope, thermal gravimetric analysis, and digital imaging are used to analyze the structures. Tensile strength, surface tension, and air permeability measurements are done. To transition from micro to nano is discussed in terms of modeling. It was shown that for the electrospun fibers whose diameters are above 200 nm, the conventional heat transfer modeling methods are still valid.