Pulmoner emboli dışlama kriterlerinin (PERC) COVID-19 hastalarında kullanılabilirliğinin incelenmesi
Researching of the usage of pulmonary emboly exclusion criteria (PERC) in COVID-19 patients
  1. Tez No: 776039
  2. Yazar: SEDA KILIÇOĞLU TANIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUBA CİMİLLİ ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
AMAÇ: Pulmoner emboli morbiditesi ve mortalitesi yüksek bir hastalıktır. Koronavirüs hastalığı ile hiperkoagülasyon arasındaki ilişki literatürde kapsamlı bir şekilde araştırılmıştır. Pandemi öncesi dönemde bilgisayarlı tomografi pulmoner anjiyografi ihtiyacı, PERC kriterleri ve serum D-dimer seviyelerine dayanmaktadır. Bununla birlikte, COVID-19 hastalarının farklı bir trombotik ve inflamatuar ortama sahip olması nedeniyle, bu klinik olasılık testlerinin ve de dışlama kriterlerinin yararlılığı bu hasta popülasyonu için daha fazla araştırmayı hak etmektedir. Yapmış olduğumuz çalışmada Covid-19 hastalarında, pulmoner embolinin pandemi öncesi dönemde kullanılan kriterler ve skorlamalar ile dışlanabilirliğini araştırmayı amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM: Retrospektif ve tek merkezli olarak planlanan çalışmamıza 01.06.2020-01.06.2021 tarihleri arasında hastanemiz İsanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servis'e başvuran, başvuru sırasında D-dimer testi alınmış ve pulmoner BTA çekilmiş hastalar dahil edildi. Dahil etme kriterlerini karşılayan 1457 hastanın demografik verileri, laboratuvar ve vital parametreleri, muayene bulguları not edildi. Hastalarda PERC kriterleri uygulandı. PERC pozitif olan hastalarda D-dimer testi bakıldı (yaşa göre hesaplamada pozitif ve negatif olarak kabul edildi). Hastaların başvuru anından itibaren son 1 aydaki ve son 3 aydaki Covid-19 RT-PCR test sonuçlarına bakıldı. Kategorik değişkenlerin karşılaştırılması Ki-kare testi ile yapıldı. Beklenen değer frekans düşüklüğünde Fisher's Exact Testi değeri ile anlamlılık düzeyi belirlendi.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Pulmonary embolism is a disease with high morbidity and mortality. The relationship between coronavirus disease and hypercoagulation has been extensively investigated in the literature. In the pre-pandemic period, the need for computed tomography pulmonary angiography is based on PERC criteria and serum D-dimer levels. However, because COVID-19 patients have a different thrombotic and inflammatory environment, the usefulness of these clinical probability tests as well as exclusion criteria deserve further investigation for this patient population. In our study, we aimed to investigate the exclusion of pulmonary embolism in Covid-19 patients with the criteria and scoring used in the pre-pandemic period. MATERIALS AND METHODS: Our study, which was planned as a retrospective and single-center study, included patients who applied to the Emergency Service of our hospital, Istanbul Fatih Sultan Mehmet Training and Research Hospital between 01.06.2020 and 01.06.2021, who had a D-dimer test andpulmonary CTA at the time of admission. Demographic data, laboratory and vital parameters, and examination findings of 1457 patients who met the inclusion criteria were noted. The Wells score was applied to calculate the risk probability. The PERC criteria were applied in patients. D-dimer test was evaluated in patients with PERC positive (considered as positive and negative in the calculation according to age). The Covid-19 RT-PCR test results of the patients in the last 1 month and the last 3 months from the time of application were examined. The comparison of categorical variables was done with the chi-square test. The significance level was determined with the Fisher's Exact Test value in the expected low frequency.