Sıçanlarda amanita phalloides türü mantar ile oluşturulmuş toksisite modelinde n-asetilsistein etkisinin araştırılması
The effect of n-acetylcystein in a model of toxicity created by amanita phalloides fungus in rats
  1. Tez No: 776038
  2. Yazar: SAKİNE NEVAL AKAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUBA CİMİLLİ ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
AMAÇ: Çalışmamızdaki primer amacımız sıçanlarda Amanida Phalloides ile oluşturulmuş toksisite modelinde intravenöz N-asetilsistein tedavisinin etkilerini araştırmaktır. Sekonder amacımız mantar toksisitesine bağlı oluşmuş karaciğer ve böbrek dokusundaki hasarın intravenöz N-asetilsistein ile değişimini incelemek ve değerlendirmektir. YÖNTEM: Çalışma için 300-400 gr ağırlığında 28 adet Sprague Dawley cinsi erişkin erkek sıçan rastgele 4 gruba ayrılmıştır. Gruplar 1 ila 4 arasında numaralar ile isimlendirilmiştir. Grup 1 kontrol grubu; 0,25 ml/kg intravenöz (IV) %0,9 NaCL verilmiştir. Grup 2, mantar grubu olup 0,3 mg/kg alfa-amanitine denk gelicek şekilde 0,30 ml (30 mg) A.phalloides ekstraktı intraperitoneal (IP); Grup 3, N-Asetilsistein (NAC) grubu olup NAC 25 mg/kg IV tek doz; Grup 4, mantar ve NAC grubu olup 0,30 ml (30 mg) A.phalloides ekstraktı IP ve 25.dakikada 25 mg/kg NAC IV tek doz şeklinde uygulanmıştır. Deneklerden 0.dakika, 25.dakika ve 24.saatte karaciğer enzimleri, böbrek foksiyon testleri ve koagulasyon parametreleri için kan örnekleri alınıp saklanarak incelenmiştir. 24.saatin sonunda karaciğer ve böbrek histopatolojisinin incelenmesi için denekler dekapite edilip doku örnekleri alınarak incelenmiştir. BULGULAR: 24 saatlik deney süresi boyunca takip edilen hayvanların hiçbirinde ölüm veya genel durumda bozulma görülmemiştir. Alınan kanlarda 24.saatte ortalama alanin transaminaz (ALT) düzeyinin Mantar ve Mantar+NAC uygulanan gruplarda kontrol grubuna göre daha yüksek olduğu; ancak aradaki farkın istatistiksel olarak anlamlı olmadığı saptanmıştır. Deneklerin 24. saatte alınan kanlarında en yüksek aspartat transaminaz (AST) düzeyinin Mantar+NAC grubunda ve en düşük AST düzeyinin NAC grubunda olduğu saptanmış olup; aradaki farkın istatistiksel olarak anlamlı olduğu gösterilmiştir (p=0,023). 24.saatte bakılan ALT ve AST değerinde mantar ve mantar+NAC grubu arasında ise anlamlı fark saptanmamıştır. 25.dakikada ölçülen ortalama kreatinin değerinde gruplar arasında anlamlı fark saptanmış (p=0,005); kontrol ve NAC grubunda benzer değerler elde edilirken, en yüksek kreatinin değeri Mantar+NAC grubunda elde edilmiştir. 24.saatte alınan kreatinin değerinde en yüksek değerler mantar ve mantar+NAC grubunda ölçülmüş olup; grupların kendi içinde ve kontrol grubuna göre anlamlı istatistiksel fark görülmemiştir. PT ve INR değerleri en düşük NAC grubunda saptanmış olup; NAC grubu ile mantar ve mantar+NAC grupları arasında istatiksel olarak anlamlı fark görülmüştür. (PT değeri için sırasıyla p=0,025 ve p=0,004; INR değeri için sırasıyla p=0,013 ve p=0,007). Histopatolojik değerlendirme sonucunda; böbrek ve karaciğer hasarı açısından en ciddi hasar mantar grubunda görülmüş olup, mantar+NAC grubunda böbrek ve karaciğerde ileri derece hasar gözlenmemiştir. Mantar ve mantar+NAC grubu arasında görülen karaciğer ve böbrek hasar derecelerindeki fark istatiksel olarak anlamlı tespit edilmiştir. SONUÇ: Çalışmamızda biyokimyasal belirteçlerin ışığında hayvan modelinde oluşturulan alfa-amanitin zehirlenmesinde NAC tedavisinin karaciğer ve böbrek hasarını azaltmadaki etkinliği gösterilememiştir. Histopatolojik incelemede, NAC tedavisinin karaciğer ve böbrek hasarında anlamlı azalma sağladığı saptanmıştır. Amanita phalloides zehirlenmesinde tek başına veya kombine tedavi rejimlerinin içerisinde NAC tedavisinin kullanılmasının mortalite ve morbite üzerine etkisi olabileceği görüşündeyiz.
Özet (Çeviri)
AIM: Our primary aim in our study was to investigate the effects of intravenous N-acetylcysteine treatment in the toxicity model induced by Amanita Phalloides in rats. Our secondary aim is to examine and evaluate the change of liver and kidney tissue damage due to fungal toxicity with intravenous N-acetylcysteine. MATERIAL AND METHODS: For the study, 28 Sprague Dawley adult male rats weighing 300-400 g were randomly divided into 4 groups. Groups are named with numbers from 1 to 4. Group 1 control group; 0.25 ml/kg intravenous (IV) 0.9% NaCL was given. Group 2 is the fungus group and 0.30 ml (30 mg) of A.phalloides extract, corresponding to 0.3 mg/kg alpha-amanitin, was administered intraperitoneally (IP); Group 3 is the N-Acetylcysteine (NAC) group and NAC 25 mg/kg IV single dose; Group 4 was the mushroom and NAC group, and 0.30 ml (30 mg) A.phalloides extract was administered as a single dose IP and 25 mg/kg NAC IV at the 25th minute. Blood samples were taken from the subjects for liver enzymes, kidney function tests and coagulation parameters at the 0th minute, 25th minute and 24th hour. At the end of the 24th hour, the subjects were decapitated and tissue samples were taken to examine the histopathology of the liver and kidneys. RESULTS: No mortality or deterioration in general condition was observed in any of the animals followed during the 24-hour experimental period. It was found that the mean alanine transaminase (ALT) level in the blood taken at the 24th hour was higher in the Mushroom and Mushroom+NAC applied groups compared to the control group; however, it was determined that the difference was not statistically significant. It was determined that the highest aspartate transaminase (AST) level in the blood taken at the 24th hour of the subjects was in the Mushroom+NAC group and the lowest AST level was in the NAC group; the difference was shown to be statistically significant (p=0.023). There was no significant difference between the mushroom and mushroom+NAC groups in the ALT and AST values measured at the 24th hour. There was a significant difference between the groups in the mean creatinine value measured at the 25th minute (p=0.005); While similar values were obtained in the control and NAC groups, the highest creatinine value was obtained in the Mushroom+NAC group. The highest values in the creatinine value taken at the 24th hour were measured in the mushroom and mushroom+NAC groups; No statistically significant difference was observed within the groups and compared to the control group. PT and INR values were the lowest in the NAC group; There was a statistically significant difference between the NAC group and the mushroom and mushroom+NAC groups. (p=0.025 and p=0.004 for the PT value, p=0.013 and p=0.007 for the INR value, respectively). As a result of histopathological evaluation; In terms of kidney and liver damage, the most serious damage was seen in the mushroom group, and no advanced damage was observed in the kidney and liver in the mushroom+NAC group. The difference in the degree of liver and kidney damage between the mushroom and mushroom+NAC groups was found to be statistically significant. CONCLUSİON: In our study, the effectiveness of NAC treatment in reducing liver and kidney damage in alpha-amanitin poisoning created with an animal model, observing biochemical markers could not be demonstrated. In the histopathological examination, it was determined that NAC treatment provided a significant reduction in liver and kidney damage. We think that the use of NAC therapy alone or in combination treatment regimens in Amanita phalloides poisoning may have an effect on mortality and morbidity.