Kılın morfolojik karşılaştırılması
Morphological comparison of hair
- Tez No: 776040
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK AŞICIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Adli Tıp, Biyoloji, Forensic Medicine, Biology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adalet Bakanlığı
- Enstitü: Adli Tıp Kurumu
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Kılın mikroskobik incelenmesi ve karşılaştırılmasının önemi ve geçerliliği uluslararası alanda yapılan çok sayıda bilimsel yayın ve kaynak kitaplarda ortaya konulmuş ve pratikte de uzun zamandan beri uygulanıyor olmasına rağmen, ülkemizdeki adli laboratuarlarda çok fazla uygulanma şansı bulamamaktadır ve bu konudaki bilimsel çalışmalar da yok denecek kadar azdır. Bu çalışmada, kıl karşılaştırması konusunda temel eğitimleri almış bir incelemecinin morfolojik karşılaştırma ile kılları birbirinden ayırt etme ve muhtemel aidiyetini belirleme potansiyeli araştırılmıştır. Konu ile ilgili dünyada genel kabul gören yöntemleri kullanarak 10 tane bilinmeyen kılın 10 kişiden hangisine ait olduğunu tespit etmesi istenilmiştir. Bu amaçla 10 bilinmeyen kılın, 10 cesede ait kıllarla yapılan karşılaştırılmasında 6 kılın aidiyeti doğru tespit edilmiş, 2 kılın aidiyeti yanlış tespit edilmiş ve 2 adet kılın da aidiyeti tespit edilememiştir. Buradaki başarısızlığın incelemecinin ileri düzey eğitimleri almamış olması ve yeterli deneyime sahip olmamasından kaynaklandığı düşünülmüştür. Kıl karşılaştırması DNA analizi gibi pozitif kimliklendirme sağlayabilen bir yöntem değildir. Bununla birlikte kıl kökünden DNA elde edilemeyen durumlarda başvurulabilecek bir uygulamadır. Bu uygulamanın seçilmiş vakalarda mitokondriyal DNA analizi ile birlikte değerlendirilmesi ve ikinci bir incelemeci tarafından da aynı yöntemin uygulanması neticesinde karara varılması, varılan kararın değerini ve geçerliliğini arttıracaktır (1, 2). Adli biyoloji laboratuarlarında kılın değerlendirilmesinde hem DNA analizi için uygunluk açısından, hem de kılın üzerinde mevcut olabilecek yüzey delillerinin tespiti açısından ilk basamak her zaman mikroskobik inceleme olmalıdır. Bu çalışmanın sonucunda kıl karşılaştırmasında deneyim ve eğitimin gerekliliği ve önemi ortaya çıkmıştır. Kılın mikroskobik incelemesi ve karşılaştırılması ihmal edilmemesi gereken bir yöntemdir.
Özet (Çeviri)
The importance and validity of microscopically hair investigation has been proved with numerous international publications and books published. Although hair investigation has been done worldwide for a long time by now, it has not been used in Turkey except for special cases and the scientific publications about the subject are few in number. This study is performed by an untrained and inexperienced investigator, aiming to determine the potential of accuracy in comparing hair samples and identification. For such purpose, 10 questioned hair samples from 10 known individuals are intended to be identified by most common techniques currently used for this field. As a result, 6 questioned hairs out of 10 has been identified correctly, while 2 identifications were incorrect and 2 couldn't been associated. The investigator's lack of experience is thought to be the reason for mismatched and unidentified results. Unlike DNA analysis hair comparison is not a method to provide positive identification. However it's applicable in case DNA is not available from a questioned hair root. In most similar cases, mitochondrial DNA analysis was applied along with hair comparison which increases the accuracy of final decision. (1, 2). In forensic biological laboratories, to evaluate a hair sample for DNA analysis compatibility and to investigate the sample for possible surface evidence, the first step should be microscopic hair investigation.