Keban Baraj Gölü Ağın Bölgesi'nde kerevit avcılığı
The Catching of crayfish in Ağın part of Keban Dam Lake
- Tez No: 77604
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDAL DUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Ill ÖZET Yüksek Lisans Tezi KEBAN BARAJ GÖLÜ AĞIN BÖLGESİNDE KEREVİT AVCILIĞI Ali KILIÇ Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Anabilim Dalı 1998, Sayfa : 60 Bu çalışmada, Keban Baraj Gölünün Ağın Bölgesinde (4700 hektar) kerevit avcılığında kullanılan kerevit pinterleri araştırılmıştır. Araştırma 1997 yılının Ocak- Aralık ayları arasında yürütülmüş ve toplam 406 kerevit pinteri incelenmiştir. İncelemelerden elde edilen verilerden kerevit pinterlerinin ağ göze genişliğinin 14-25 mm arasında olduğu ayrıca pinterlerin tek girişli ve tek germeli olarak kullanıldığı tespit edilmiştir. Ağın Bölgesinde bir avlanma sezonunda kerevit pinterleri ile 1 1.7 ton kerevitin avlandığı belirlenmiştir (2.5 kg/hektar/yıl). ANAHTAR KELİMELER: Keban Baraj Gölü, Ağın, Avcılık, Pinter ağı, Kerevit.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY Master Thesis THE CATCHING OF CRAYFISH IN AGIN PART OF KEBAN DAM LAKE Ali KILIÇ Fırat University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Fish Catching Technique and Fish Processing Technology 1998, Page: 60 In this study, the fyke nets which are used for caught of crayfishes in Ağın Part of (4700 hectares) Keban Dam Lake has been examined. The research was earned out between January 1997 and December 1997 and total 406 fyke nets were observed. From the data about the investigations, the mesh size of the fyke nets were determined between 14-25 mm and in addition to the fyke nets which are used be one entrance and one wing. During a fishing season from Ağın region total 1 1.7 tons of crayfish have been catched with fyke nets (2.5 kg/hectare/year). KEY WORDS: Keban Dam Lake, Ağın, Catching, Fyke net, Crayfish.