Klimakterik dönemdeki kadınlarda menopozal semptomlar ile cinsel yaşam kalitesi arasındaki ilişkinin incelenmesi
The review of the relationship between the menopausal symptoms and quality of sexual life in women in climacteric period
- Tez No: 776051
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA GÖLBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: LOKMAN HEKİM ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışma, klimakterik dönemdeki kadınlarda menopozal semptomlar ile cinsel yaşam kalitesi arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi jinekoloji polikliniğine başvuran klimakterik dönemdeki 40-60 yaş arası 285 evli kadın ile yüz yüze görüşme tekniği kullanılarak 01.11.2021-31.12.2021 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Veriler Kişisel Bilgi Formu, Menopoz Semptomlarını Değerlendirme Ölçeği (MSDÖ) ve Cinsel Yaşam Kalitesi ÖlçeğiKadın (CYKÖ) kullanılarak toplanmıştır. Verilerin istatistiksel analizinde bağımsız gruplarda t testi, tek yönlü ANOVA, Spearman korelasyon ve regresyon analizi kullanılmıştır. Çalışmaya katılan kadınların yaş ortalaması 48,63 (SD=5,06) ve menopoz yaş ortalaması 49,16 (SD=2,39) olarak bulunmuştur. Kadınların MSDÖ toplam puan ortalaması 16,39 (SD=9,13) olarak tespit edilmiştir. MSDÖ alt boyutları puan ortalaması ise psikolojik şikâyetler alt boyutu için 6,92 (SD=3,54), somatik şikâyetler alt boyutu için 5,85 (SD=3,70) ve ürogenital şikâyetler alt boyutu için 3,61 (SD=3,06) bulunmuştur. Kadınların CYKÖ puan ortalaması 69,54 (SD=16,89) olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the relationship between menopausal symptoms and the quality of sexual life in women during the climacteric period. The study was conducted between the dates 01.11.2021-31.12.2021with 285 married women aged 40-60 years who applied to Konya Necmettin Erbakan University Meram Medical Faculty Hospital gynecological outpatient clinic during the climacteric period using face-to-face technique. Data were collected using Personal Information Form, Menopause Rating Scale (MRS) and Quality of Sexual Life Scale-Woman (QSLS). Data were statistically analyzed with independent t-test, one-way ANOVA, Spearman correlation and regression analyses. Average age of women enrolled in the study was 48.63 (SS=5.06), average age of menopause was 49.16 (SS=2.39). The mean MRS total score of women was 16.39 (SS=9.13). The mean MRS subscale score was 6.92 (SS=3.54) for psychological complaint subscale, 5.85 (SS=3.70) for somatic complaint subscale and 3.61 (3.06) for urogenital complaint subscale. The mean QSLS score of women was 69.54 (SS=16.89).