Tar çalgısının özellikleri ve Türkiye'deki müzik eğitiminde kullanılması
Features of the tar instrument and its usage in music education in Türkiye
- Tez No: 776066
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKER EROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışma, Azerbaycan halk müziğinin eğitimi ve icrasında çok önemli bir yeri olan tar çalgısı ile ilgili kapsamlı araştırmalar yaparak Türkiye'de tar enstrümanına ilgiyi çekebilmek, Azerbaycan tarının Türk halk müziğine dahil edilmesi ve Azerbaycan okullarındaki eğitim metotlarının Türkiye'deki okullara akademik olarak aktarılmasını amaçlamaktadır. Bu doğrultuda yükseköğretim kurumlarında tar eğitiminin metoduna ve tar çalgısına ait fiziki özelliklerinin bilinme düzeylerini belirleyebilmek için Azerbaycan ve Türkiye'de akademik düzeyde eğitim veren tar çalgısı hocalarının görüşleri, nitel araştırma yöntemlerinden olan içerik analizi ile kullanılarak değerlendirilmiştir. Mülakat yöntemi ile yapılan bu çalışmada verilerin değerlendirilmesine yönelik olarak 6 sorudan oluşan görüşme formu kullanılmıştır. Çalgıya ait veriler, ileri düzeyde 10 (on) icracı ve akademisyenden elde edilmiş, alt problemlere yönelik sonuçlara ulaşılmıştır. Araştırma sonucunda tar öğrenim yaşının en az 6-7 yaşlarında başlanılması, Türkiye'de tar eğitimine yönelik olarak Azerbaycan'dan tar üstatlarının getirilerek eğitim vermelerinin gerekli olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to attract attention to the Tar instrument in Türkiye by conducting extensive research on the Tar instrument, which has a very important place in the education and performance of Azerbaijan Folk Music, to include Azerbaijan tar in Turkish Folk Music and to transfer the education methods in Azerbaijan schools to schools Turkey academically In this direction, in order to determine the level of knowledge of the method of Tar education in higher education institutions and the physical characteristics of the tar instrument, the views of Tar instrument teachers who teach at academic level in Azerbaijan and Türkiye were evaluated using content analysis, which is one of the qualitative research methods. In this study, which was conducted with the interview method the interview form consisting of 6 questions was used to evaluate the data. The data of the instrument were obtained from 10 (ten) advanced level performers and academicians, and results were reached for sub-problems. As a result of the research, it was determined that the Tar education age should be started at least at the age of 6-7, and Tar masters should be brought from Azerbaijan to provide education for tar education in Türkiye.