Sıçan ovaryumunda oluşturulan deneysel iskemi – reperfüzyon hasarında kudret narı'nın (Momordica charantia) etkilerinin araştırılması
Investigating the effects of Momordica charantia on experimental ischemia - reperfusion injury in rat ovary
  1. Tez No: 776067
  2. Yazar: FIRAT AŞIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN DEVECİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Amaç: Bu tezin amacı deneysel sıçan ovaryum torsiyon-detorsiyon modelinde oluşan hasara karşı kudret narı (KN) ekstraktının etkisini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: 48 adet Sprague Dawley türü dişi sıçan 6 gruba ayrıldı. Sham grubuna herhangi bir işlem uygulanmadı. İskemi-Reperfüzyon (IR) için 3 saat iskemi ve 3 saat reperfüzyon işlemi uygulandı. IR öncesi ve/veya sonrasında sıçanlara 600 mg/kg KN ekstresi orogastrik sonda ile verildi. Deney sonunda hayvanların serum total antioksidan/oksidan statüleri (TAS/TOS) ve Anti-Müllerian Hormon (AMH) seviyeleri ölçüldü. Ovaryum dokusunda histopatolojik değerlendirme, immün aktivite ve Western Blot (WB) sonuçları analiz edildi. Bulgular: IR grubunda TAS ve AMH seviyesi en düşük iken, TOS seviyesi ve OSI en yüksek bulundu. KN ekstresi tedavisi verilen gruplarda IR grubuna göre TAS ve AMH seviyeleri daha yüksek ve TOS seviyesi ve OSI daha düşük bulundu. Histopatolojik incelemede sham ve KN gruplarında normal ovaryum histolojisi gözlenirken, IR grubunda foliküler ve granüloza hücre dejenerasyonu, mononükleer hücre infiltrasyonu, stromal hücre dejenerasyonu, vasküler konjesyon ve dilatasyon izlendi. IR hasarı (IRH) sonrası KN ekstresi tedavisi alan gruplarda IRH sonucu gelişen histopatolojinin büyük oranda düzeldiği gözlendi. APAF-1 immün reaksiyonu sham ve KN gruplarında genel olarak negatif iken IR ve KN+IR gruplarında yoğun olarak kaydedildi. IRH sonrası KN ekstresi verilen gruplarda APAF-1 ekspresyon seviyesinin azaldığı gözlendi. WB sonuçlarında, KN tedavisinin IRH sonrası APAF-1 protein seviyesinde azalışa neden olduğu gözlendi. Sonuç: KN ekstresinin hem anti-inflamatuar hem de antioksidan özelliğinden dolayı ovaryum IRH sonucu gelişen olumsuz biyokimyasal ve histokimyasal değişimleri restore ettiği ve APAF-1 ekspresyonunu baskılayarak hücre yaşamını desteklediği gözlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this thesis is to investigate the effect of Momordica charantia (MC) extract against damage in the experimental rat ovarian torsion-detorsion model. Materials and Methods: Forty-eight Sprague Dawley female rats were divided into 6 groups. No treatment was applied to the sham group. In ischemia-reperfusion (IR) group, 3 hours of ischemia/3 hours of reperfusion was conducted. Before and/or after IR, 600 mg/kg momordica charantia (MC) were introduced to rats via orogastric tube. At the end of the experiment, total serum antioxidant/oxidant status (TAS/TOS) and Anti-Mullerian Hormone (AMH) level were measured. Ovarian histopathologies, APAF-1 immune activity and Western Blot (WB) results were analyzed. Results: TAS and AMH levels were the lowest while TOS level and OSI were the highest in the IR group. TAS and AMH levels were higher, and TOS levels and OSI were lower in groups treated with MC extract compared to IR group. Normal ovarian histology was observed in sham and MC groups, while follicular degeneration, granulosa and stromal cell degeneration, mononuclear cell infiltration and vascular congestion and dilatation were observed in IR group. Ovarian histopathology was improved in groups that received MC extract. APAF-1 immune activity was intense in IR and MC+IR groups while dramatically decreased in the groups treated with MC extract after IRI. In WB results, MC treatment reduced APAF-1 protein level after IRI. Conclusion: MC extract restored negative biochemical and histochemical changes caused by ovarian IRI due to its anti-inflammatory and antioxidant properties and supported cell survival by suppressing APAF-1 expression.