Galaksi kümelerindeki parlak galaksilerin özelliklerinin ortamla ilişkisinin incelenmesi
Properties of bright galaxies in galaxy clusters and their dependency on the environment
  1. Tez No: 776099
  2. Yazar: EYÜP KAAN ÜLGEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİNAN ALİŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu tez çalışmasında galaksi kümelerinin renk-parlaklık diyagramlarından belirlenen kırmızı kol galaksileri, hem küme merkezinde hem de kümenin dış kısımlarında incelenmiştir. İki farklı küme bulma algoritmasıyla (WaZP ve CAMIRA) ve iki ayrı gökyüzü tarama projesinde (CFHTLS ve Subaru HSC-SSP) belirlenen kümelerdeki kırmızı kolun eğiminin kırmızıya kaymanın bir fonksiyonu olmadığı görülmüştür. Ayrıca, eğimin ortamdan bağımsız olduğu zengin ve fakir kümelerde çok yakın değerlerde olduğu belirlenmiştir. Kırmızı koldaki sönük/parlak galaksi sayı oranlarının hem ortam yoğunluğuna hem de kırmızıya kaymaya bağlı değişimi araştırılmıştır. Galaksilerin küme içindeki konumlarından bağımsız olarak, düşük kırmızıya kaymalardaki sönük/parlak galaksi oranının yüksek kırmızıya kaymalara göre daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, kümelerin en parlak üç galaksisinin yapısal parametrelerinin karşılaştırılması, BCG'lerin diğer parlak galaksilerden etkin yarıçap ve Sérsic indeksi bakımından farklı olduğunu önermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, red-sequence galaxies determined from the color-magnitude diagrams of galaxy clusters were investigated both in the cluster centers and in the outer parts. It has been observed that the slope of the red-sequence in clusters determined by two different cluster detection algorithms (WaZP and CAMIRA) and two different surveys (CFHTLS and Subaru HSC-SSP) is not a function of redshift. In addition, it has been determined that the slope is very similar in rich and poor clusters suggesting that the slope is independent of the environment. The change of the faint/luminous galaxy number ratios in the red-sequence was investigated as a function of both the richness and the redshift. It has been shown that, regardless of the position of galaxies in the cluster, the ratio of faint/luminous galaxies at low redshifts is higher than the ratio at high redshifts. Finally, comparing structural parameters of the three brightest galaxies in clusters suggests that BCGs constitute an unique galaxy population in terms of their effective radius and Sérsic index.