An X-ray survey of cluster of galaxies and observations of abell 665 with rosat satellite
- Tez No: 28696
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN ÖZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
oz GALAKSİ KÜMELERİNİN X IŞINLARINDA İNCELENMESİ VE ABELL 665'İN ROSAT UYDU GÖZLEMLERİ YAR, Aylin Yüksek Lisans Tezi, Fizik Anabilim Dalı Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Mehmet Emin Özel Aralık 1993, 76 sayfa. Bu tezin temel amacı, Galaksi kümelerinin X-ışını bölgesindeki özelliklerinin taranması ve ardından Abell 665 Galaksi kümesinin ROSAT X-ışını uydusu ile yapılan gözlemlerinin incelenmesi ve daha önceki ölçümlerle karşılaştırılmasıdır. Gök ada kümelerinin X-ışını özellikleri Bölüm 1. de verilmiştir. Bölüm 2. de kuramsal modeller ve günümüz anlayışı yeniden gözden geçirilmiştir. Bölüm 3. de ise Bölüm 2. de verilen yöntemlerle Abell 665'in ROSAT uydusu ile yapılan gözlemleri incelenmiş ve çekirdek yarıçapı, ışının uzaklığı, hız dağılımı, sıcaklık, merkez yoğunluğu ve mikro dalga miktarı azalması elde edilmiş ve merkeze doğru soğuma akıntısı araştırılmıştır. Bulgular Bölüm 4. de tartışılmıştır. Anahtar Sözcükler : Gökada Kümeleri, X-ışını gözlemleri, ROSAT. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT AN X-RAY SURVEY OF CLUSTER OF GALAXIES AND OBSERVATIONS OF ABELL 665 WITH ROSAT SATELLITE YAR, Aylin M. Sc. in Physics Supervisor: Prof. Dr. Mehmet Emin Özel December 1993, 76 pages. Main purpose of this thesis is a short survey of X-ray properties of cluster of galaxies and followed by an analysis of ROSAT observations of Abell 665 galaxy cluster data and comparison of findings with the current knowledge on X-ray properties of galaxy clusters in general and previous information about A665 obtained by earlier measurements, in particular. In Chapter I general description of X-ray properties of clusters of galaxies are outlined. In Chapter II theoretical models and current understanding are reviewed. In Chapter III ROSAT observations of Abell 665 are analyzed with the method given in Chapter II and its physical parameters such as core radius, luminosity distance, velocity dispersion, temperature, central density and microwave diminution are determined and cooling flows is researched. In Chapter IV results and conclusions are discussed. Keywords : Clusters of Galaxies, X-ray observations, ROSAT. m