Sıçan perforatör ada flebi modelinde kontrollü salınım gösteren VEGF165 ve fibrin yapıştırıcı karışımının flep ön koşullamaya etkisi
The Effect of Controlled Release Mixture of VEGF165 and Fibrin Glue on Flap Preconditioning in A Rat Perforator Island Flap Model
  1. Tez No: 776100
  2. Yazar: ÖZGÜN KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN LATİFOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Flep ön koşullama Vasküler endotel büyüme etkeni (VEGF) aracılı yolaklarla düzenlenmektedir. Fibrin yapıştırıcı (FY), büyüme faktörlerinin taşınmasında ve kontrollü salınımında kullanılmaktadır. Bu çalışmada, fibrin yapıştırıcı ve VEGF'nin birlikte kullanımının, tek başına VEGF kullanımına kıyasla perforatör fleplerde sağkalımını artıracağı hipotezi sınanmıştır. 24 adet erkek Sprague-Dawley türü sıçan 4 gruba ayrıldı. Sırtta 2x10 cm ebadında perforatör flep tasarlandı. Kontrol grubunda fosfat tamponlu salin (PBS), FY grubunda fibrin yapıştırıcı, VEGF grubunda PBS ile seyreltilmiş 2 μg VEGF165 ve VEGF + FY grubunda fibrin yapıştırıcı içinde 2 μg VEGF165 deri altına enjekte edildi. Yedi gün sonra flepler kaldırıldı ve yerine iade edildi. Ardından perfüzyon ölçümleri, indosiyanin yeşili ile floresan anjiyografi kullanılarak yapıldı. Cerrahi sonrası yedinci günde perfüzyon ölçümleri tekrarlandı, sıçanlar sakrifiye edildi ve flepler histolojik ve immünfloresan inceleme için eksize edildi. VEGF uygulanan gruplarda flep distalinde perfüzyon diğer gruplara göre daha yüksek izlendi.
Özet (Çeviri)
Flap preconditioning is regulated by vascular endothelial growth factor (VEGF)-mediated pathways. Fibrin glue (FG) is used in the transport and controlled release of growth factors. This study aimed to investigate whether the use of vascular endothelial growth factor (VEGF) in combination with fibrin glue would increase survival in perforator flaps compared to the use of VEGF alone. Twenty-four male Sprague-Dawley rats were divided into 4 groups. A 2x10 cm perforator flap was designed on the back. The control group received phosphate-buffered saline (PBS), the FG group received fibrin glue, the VEGF group received 2 μg VEGF165 diluted with PBS, and the VEGF + FG group received 2 μg VEGF165 in fibrin glue subcutaneously. Seven days later, the flaps were raised and sutured back. Perfusion measurements were then made using fluorescent angiography with indocyanine green. On the seventh postoperative day perfusion measurements were repeated, rats were sacrificed, and the flaps were excised for histological and immunofluorescence evaluation.