Farklı yaş ve cinsiyete sahip bireylerin profil estetik algısının siluet görüntüleri kullanılarak değerlendirilmesi
Evaluation of profile aesthetic perception of individuals of different age and gender using silhouette images
  1. Tez No: 776147
  2. Yazar: MEHMET KORAY TUNCER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE CESUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu klinik çalışmanın amacı, farklı yaş ve cinsiyete sahip bireylerin profil estetik algılarının organik fotoğraflar aracılığıyla oluşturulmuş siluetler kullanılarak değerlendirilmesidir. Farklı yaş gruplarının profil estetik algısının ölçülebilmesi adına altı tane yaş grubu, katılımcıların yaşı 0,05 olması durumunda ise anlamlı farklılığın/ilişkinin olmadığı belirtilmiştir. Yapılan ölçümler doğrultusunda en çok beğenilen profiller profil 4, profil 24, profil 9, profil 2, profil 12 olurken, en az beğenilen profiller profil 33, profil 36, profil 31, profil 34, profil 35, profil 18 ve profil 32 olmuştur. Ortalama beğeni puanı ile önceden belirlenmiş 40 adet lateral sefalometrik ölçüm arasındaki korelasyon araştırılmış ve bütün katılımcılar için Subnasale-Stomion Superior (Sn-StS) ile pozitif yönlü, dudak açısı (ULA-St-LLAº) ile negatif yönlü; erkek katılımcılar için Sn-StS ile pozitif yönlü, ULA-St-LLAº ile negatif yönlü; kadın katılımcılar için ise Sn-StS ile pozitif yönlü, üst keser açısı (U1-NAº) ile negatif yönlü bir korelasyon bulunmuştur. Cinsiyet grupları arası ortalama beğeni puanları karşılaştırıldığında, profil 12 ve profil 24'e kadın katılımcıların daha yüksek puan verdikleri gözlemlenmiştir. Yaş gruplarının profillere vermiş olduğu ortalama beğeni puanları ile profiller arasındaki ilişki araştırıldığında ise profil 1, profil 14, profil 26, profil 27, profil 28, profil 32, ve profil 36 haricindeki bütün profillerde farklı yaş gruplarının ortalama beğeni puanları arasında anlamlı bir fark olduğu ve anlamlı fark gözlenen profillerde katılımcının yaşı arttıkça profillere vermiş oldukları puanların artmış olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this clinical study is to evaluate the profile aesthetic perceptions of individuals of different ages and genders using silhouettes created through organic photographs. To measure the profile aesthetic perception of different age groups, six age groups were formed with the age of the participants 0.05. According to the measurements, the most liked profiles were profile 4, profile 24, profile 9, profile 2, profile 12, while the least liked profiles were profile 33, profile 36, profile 31, profile 34, profile 35, profile 18 and profile 32. The correlation between the mean score of appreciation and 40 predetermined lateral cephalometric measurements was investigated and a positive correlation with Subnasale-Stomion Superior (Sn-StS) and a negative correlation with lip angle (ULA-St-LLAº) for all participants; a positive correlation with Sn-StS, a negative correlation with ULA-St-LLAS for male participants; a positive correlation with Sn-StS and a negative correlation with the upper incisor angle (U1-NAº) was found for female participants. When the mean scores of appreciation between gender groups were compared, it was observed that female participants gave higher scores to profile 12 and profile 24. When the relationship between the mean scores given to the profiles by the age groups and the profiles is investigated, it is seen that there is a significant difference between the average scores of the different age groups in all profiles except profile 1, profile 14, profile 26, profile 27, profile 28, profile 32, and profile 36. It was observed that the scores given to the profiles increased as the age of the participant increased in the profiles with significant differences.