Why migration is not a national security issue in the U.S.? A study of the process of securitization of immigration during Donald Trump's presidency
Göç ABD'de neden bir ulusal güvenlı̇k sorunu değı̇ldı̇r? Donald Trump'ın ABD başkanlığı dönemı̇nde göçü güvenlı̇kleştı̇rme sürecı̇ üzerı̇nde bı̇r çalışma
- Tez No: 776150
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM MAZLUM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Son dönemlerde göç üzerine çalışmalar, 2015 yılındaki mülteci krizinin yükselişinin ardından önemli bir ivme kazandı. Göçmenlerin ve mültecilerin ötekileştirilmesi ve dışlanması, yabancılara karşı düşmanlık (xenophobia) duygularının kimlik siyaseti lehine artmasına neden oldu. Sorunun karmaşıklığı, göç olgusunun bir güvenlik meselesinden ziyade sosyo-politik disiplinlerarası bir mesele olarak incelenmesini zaruri kılıyor. Bu tezin temel argümanı, göçün kaçınılmaz bir güvenlik sorunu olarak algılanmaması gerektiğidir. Zira, bir ülkenin göç politikasını şekillendiren asıl etmen göçmenleri tehdit veya fırsat olarak algılama biçimidir. Bu tez, Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Donald Trump'ın başkanlığı döneminde, göçün retorik ve kurumsal olarak güvenlikleştirildiği başlıca örneği teşkil ettiğini illeri sürüyor. Burada temel bir mesele ortaya çıkıyor: Göç, Trump'ın iddia ettiği gibi ABD'nin ulusal güvenliği için gerçek bir tehdit oluşturdu mu? Yoksa bu var edilmiş bir tehdit miydi? İkincisi ise, göç neden güvenlikleştirilidi? ABD'deki göç-güvenlik bağlantısının Güvenlik Teorisi merceğinden analizi, göçün tartışmasız bir ulusal güvenlik sorunu olmadığını ileri sürüyor. Eski Başkan Trump'ın konuşmalarının analizi ve yönetimi süresince göç politikalarının niteliksel, karşılaştırmalı ve ampirik analizinden yararlanarak bu tez, göçün ABD için varoluşsal bir milli güvenlik tehdidi olmadığını ileri sürüyor. Bunun yerine, eski Başkan Trump, aşırı sağ ideolojisi ve popülist karakteri tarafından yönlendirilen konuşmaları ve politika eylemleri yoluyla ulusal bir göç krizi inşa etti.
Özet (Çeviri)
The field of migration studies has recently received a significant impetus after the rise of the Syrian refugee crisis in 2015. The othering and exclusion of migrants and refugees contributed to the increasing xenophobic sentiments against foreigners in favor of identity politics. The complexity of the issue makes it more pressing to have an interdisciplinary study of the phenomena of migration as a socio-political issue rather than a security one. The main argument of this thesis is that migration should not be perceived as an existential security issue. Rather, the way a country perceives migrants as a threat, or an opportunity shapes its immigration policy. This thesis claims that the U.S., during Donald Trump's presidency, is a prime example of an administration that securitized immigration, rhetorically and institutionally. Thus, it raises the following questions: did immigration pose a real threat to the national security of the U.S., as then-President Trump claims? Or was it a constructed threat? If the latter, then why was it securitized? The analysis of the migration-security nexus in the U.S. from the lens of Securitization Theory suggests that immigration is a constructed security issue. Drawing on a discursive analysis of then-President Trump's discourse and a qualitative, comparative, and empirical analysis of his administration's immigration policy during his presidential tenure, this thesis argues that immigration was not necessarily an existential national security threat to the United States. Instead, then-President Trump constructed a national crisis of immigration through his discourse and policy actions.