İki tekerlekli araç kazalarına bağlı yaralanmalar
Injuries from two-wheeled vehicle accidents
- Tez No: 776154
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERTAN CÖMERTPAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Giriş ve amaç: İki tekerlekli araçların (motosiklet, bisiklet ve türevleri) kullanımı gün geçtikçe daha çok artmaktadır. Bu durum, iki tekerlekli araçların dahil olduğu kazaların sayısındaki artışı da beraberinde getirmektedir. Bu çalışma, iki tekerlekli araç kazası nedeniyle Acil servise başvuran kazazedeler hakkında fikir sahibi olmak ve Covid-19 pandemisinin iki tekerlekli araç kazaları üzerindeki etkisini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Gereç ve yöntem: Çalışma 01.01.2013-31.12.2021 tarihleri arasında Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Acil servisine iki tekerlekli araç kazası nedeniyle başvuran hastalar üzerinde retrospektif olarak yapıldı. Hastaların demografik verileri, iki tekerlekli aracın niteliği, kaza mekanizması, başvuru zamanı, sürücü ehliyetinin olup olmadığı, kask kullanma durumu, kazazedenin niteliği, fizik muayene bulguları, laboratuvar ve görüntüleme tetkiklerinin sonuçları ve klinik sonlanımları kaydedildi. Verilerin karşılaştırılmasında Student t-testi ve Pearson Chi-square testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction and aim: The use of two-wheeled vehicles (motorcycles, bcycles and their derivatives) is increasing day by day. This situation brings whit it an increase in the number of accidents involving two-wheeled vehicles. This study was carried out to have an idea about the victims who applied to the emergency service due to the two- wheeled vehicle accidents and to evaluate the effect of the Covid-19 pandemic an two- wheeled vehicle accidents. Materials and methods: The study was carried out retrospectively on patients who applied to Kırıkkale University Medical Faculty Emergency Department due to two- wheeled vehicle accident between 01.01.2013 and 31.12.2021. Demographic data of the patients, natüre of the two-wheeled vehicle, accident mechanism, time of admission, drivers license, helmet use, quality of the casualty, physical examination findings, results of the laboratory and imaging tests and clinical outcomes were recorded Student t-test and Pearson Chi-square test were used to compare data.