Zeki etmenlerin e-learning sistemlerinde kullanımı
Intelligent agents in e-learning systems
- Tez No: 183177
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Eğitim ve Öğretim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Yüksek Lisans TeziSelçuk Üniversitesi Fen Bilimleri EnstitüsüBilgisayar Mühendisliği Anabilim DalıÖZETAkıllı yazılım etmenleri, çeşitli eğitim ortamlarında bazı rutin, zaman alıcıgörevlerin yerine getirilmesinde kullanılır. Karmaşık görevleri etkin bir şekildeyerine getirmek amacıyla bazen insanlar ve etmenler beraber çalışma gereksinimiduyarlar. Fakat bu hususta, delegasyon, güven ve gizlilik gibi çözümü açıklığakavuşmamış bazı konular mevcuttur. Etmenler hakkında yapılan araştırmalarda da,etmenler arasında işbirliği sağlayan akıllı etmenlerin ve tekniklerin geliştirilmesiüzerinde yoğunlaşılmaktadır. nsanlar ile etmenler arasındaki etkileşime daha azdikkat çekilmektedir.Bu tez araştırmasının amaçları, bir kullanıcının bir eğitim ortamında biretmeni ne kadar kolay programlayabileceğini, bu olanak verildiğinde kullanıcılarınnasıl davranacağını incelemektir. Ayrıca sistemde çalışan kullanıcıların gizliliği deönemli. Oluşturulacak sistem, e-Learning ortamında çalışan kullanıcıların gizlilikilkelerini korumalıdır.Bu tezde, bir kullanıcının çalışma zamanında bir etmenin aktivitelerinibelirleyen kurallar kümesi tanımlayabileceği bir sistem önerilmektedir. Sistem birkullanıcının diğer etmenlerle iletişimde bulunması, diğer kullanıcıların ve onlarınetmenlerinin aktivitelerini gözlemleyebilmesi için bir etmeni programlayabilmesineolanak sağlayan çok-etmenli bir e-Learning ortamı üzerine kurulmuştur.Kullanıcıların sistemden bilgi edinme, diğer kullanıcılarla iletişimde bulunma veonlarla bilgi paylaşma ihtiyaçlarını karşılamaktadır.Anahtar Kelimeler : Etmen, e-Learning, etmen programlama , akıllı etmenYıl : 2006Sayfa:58I
Özet (Çeviri)
Master ThesisSelçuk Univercity Graduate School ofNatural and Applied SciencesDepartman of Computer EngineeringABSTRACTIntelligent software agents are well-suited to assisting users with routine,repetitive and time-consuming task in various educational environments.In order toachieve complex tasks effectively, humans and agents sometimes nedd to worktogether.However, some issuesin human agent interaction have not been solved properly, such as delegation, trustand privacy. The agent research community has focused on technologies forconstructing autonomous agents and techniques for collaboration among agents.Little attention has been paid to supporting interactions between humans and agents.The objectives of this research are to investigate how easy it might be for auser to program his/her agent, how users behave when given the ability to programtheir agents.In addition,studying users? concerns about their privacy is alsoimportant.The sistem that will be designed must protect users? privacy in e-Learningenvironment.In this thesis,an intelligent system were proposed for programmable agents inwhich a human user can define a set of rules to direct an agent's activities atexecution time.The system was built on top of a multi-agent collaborative e-Learningenvironment that enables a user to program his or her agent to communicate withother agents and to monitor the activities of other users and their agents.It is able tomeet users' invidual needs on system infoormation, facilitate the informationexchange among the users and enhance the communication between users.Keywords : Agent, e-Learning, agent programming, intelligent agentYear: 2006Page: 58II