Preeklampsisi olan gebelerde small ubiquitin-like modifier (SUMO) 1 ve DNA metiltransferaz (DNMT) 2 ekspresyonunun araştırılması
Investigation of expression of small ubiquitin-like modifier (SUMO) 1 and DNA methyltransferase (DNMT) 2 in pregnant women with preeclampsia
- Tez No: 776160
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ARMAĞAN OSMANAĞAOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Preeklamptik gebelerde DNA metiltransferaz 2 (DNMT2) ve Small Ubiquitin-Like Modifier 1 (SUMO1) ekspresyon düzeylerinin değerlendirilmesi ve epigenetik mekanizmaların preeklampsi etyopatogenezindeki rolüne ışık tutmaktır. Gereç ve Yöntem: 16 erken başlangıçlı preeklamptik gebe (EOPE), 25 geç başlangıçlı preeklamptik gebe (LOPE) ve 37 normotansif kontrol grubu gebe olmak üzere toplam 78 gebe değerlendirildi. Plasental DNMT2 ve SUMO1 ekspresyonu immünohistokimyasal boyama tekniği ile incelendi. Bulgular: Preeklampsi grubunda, nükleer ve sitoplazmik SUMO1 seviyeleri ile sitoplazmik DNMT2 seviyeleri anlamlı derecede daha yüksek izlenirken (p0.05).
Özet (Çeviri)
Subject: The aim was to investigate the expression of DNA methyltransferase 2 (DNMT2) and Small Ubiquitin-Like Modifier 1 (SUMO1) expression levels in preeclamptic pregnant women and to shed light on the role of epigenetic mechanisms in the etiopathogenesis of preeclampsia. Material and Method: A total of 78 pregnants, including 16 early-onset preeclamptic (EOPE), 25 late-onset preeclamptic (LOPE) and 37 normotensive control pregnant women, have been evaluated. Expression of placental DNMT2 and SUMO1 have been examined by using immunohistochemical staining technique. Results: While nuclear and cytoplasmic SUMO1 levels and cytoplasmic DNMT2 levels were significantly higher in the preeclampsia group (p0.05).