Pregestasyonel diabetes mellitus ve gestasyonel diabetes mellitus tanılı hastalarda glikolize hemoglobin A1C (HbA1c) düzeyi ve çeşitli parametreler ile gebelik komplikasyonları arasındaki ilişki
Relationship the between glycated hemoglobin A1C (HbA1c) levels and various parameters and pregnancy complications in patients with pregestational and gestational diabetes mellitus
  1. Tez No: 549274
  2. Yazar: İSA KAPLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELDA DEMİRCAN SEZER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Amaç: Pregestasyonel diabetes mellitus (DM) tanılı gebeler ile gestayonel diabetes mellitus (GDM) tanılı gebelerde ikinci ve/veya üçüncü trimesterde bakılan glikolize hemoglobin A1C (HbA1c) düzeyleri ile çeşitli parametrelerin gebelikte meydana gelebilecek olan komplikasyonlar ile ilişkisi olup olmadığını saptamak. Yöntem: Bu araştırma retrospektif vaka-kontrol çalışması niteliğindedir. Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi'nde 1 Ocak 2013 ve 1 Aralık 2017 tarihleri arasında yapılmıştır. Bu araştırma hastanemizde pregestasyonel DM ve GDM tanısı almış olan ve takiplerine gelen 357 gebe üzerinde kurgulanmıştır. Fakat takiplerine gelip hastanemizde doğum yapmamış olduğu için kayıtlarına ulaşılamayan 36 hasta çalışmaya dahil edilmemiştir. Araştırma evrenini Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi'nde takip olan ve doğum yapmış 321 hasta oluşturmaktadır. Çalışmamızın istatistik analizi için SPSS (IBM SPSS for Windows, Ver.24) istatistik paket programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: To determine whether there is a relationship between the levels of second and/or third trimester glycated hemoglobin A1C (HbA1c) and of various parameters and the complications that may occur in pregnancy for in patients with pregestational diabetes mellitus (DM) or gestational diabetes mellitus (GDM). Method: This research was a retrospective, case-controlled study. It was conducted at the Aydın Adnan Menderes University Hospital between January 1st, 2013 and December 1st, 2017. This study was established on 357 pregnant women who had received a diagnosis of either pregestational or GDM and who were coming in for follow-up visits to our hospital. Thirty six patients, whose records could not be accessed because they came in for follow-ups but did not give birth at our hospital, were not included in the study. The population of the research comprised of 321 patients were followed-up and gave birth at the Adnan Menderes University Hospital. The SPSS (IBM SPSS for Windows, Ver. 24) statistical package program was used for statistical analyses.