Kanserli hastalarda sisplatin tedavisi öncesi ve sonrası iskemi modifiye albümin ve paraoksonaz-1 düzeylerinin değerlendirilmesi
Cisplatin treatment in cancer patients before and after ichemia modified albumin and paraoxonase-1 levels evaluation
  1. Tez No: 776175
  2. Yazar: NESLİHAN ERTUNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TANSU SAV, PROF. DR. ONUR EŞBAH
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, İç Hastalıkları, Nephrology, Internal diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Giriş: Sisplatin kanser tedavisinde kullanılan ancak nefrotoksisite, ototoksisite, miyelosupresyon gibi doz sınırlayıcı yan etkileri olan güçlü bir kemoterapötik ajandır. Sisplatin nefrotoksisitesi çeşitli şekillerde kliniğe yansır. Bunlardan en sık görüleni akut böbrek hasarı (ABH)'dır. Bu çalışmada sisplatin kemoterapisi alan kanserli hastalarda iskemi modifiye albümin (İMA) ve paraoksonaz-1 (PON-1) moleküllerinin sisplatin ilişkili nefrotoksisiteye bağlı henüz kliniğe yansımamış akut böbrek hasarının erken ve doğru bir göstergesi olup olamayacağının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma, Düzce Üniversitesi Eğitim Araştırma Hastanesi Onkoloji kliniğinde sisplatin kemoterapisi başlanan 40 hasta ile yapılmıştır. Daha önce herhangi bir kemoterapi tedavisi almış, nefrotoksik herhangi bir ilaç kullanımı olan, diyabeti, hipertansiyonu, kronik böbrek hastalığı (KBH) olan hastalar çalışma dışında bırakılmıştır. Hastalarda sisplatin tedavisi öncesi ve 3.kür tedavisi sonrası İMA ve PON-1 düzeyleri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Cisplatin is a potent chemotherapeutic agent used in cancer treatment but has dose-limiting side effects such as nephrotoxicity, ototoxicity, and myelosuppression. Cisplatin nephrotoxicity is clinically reflected in various ways. The most common of these is acute kidney injury (AKI). In this study, it was aimed to evaluate whether ischemia modified albumin (IMA) and paraoxonase-1 (PON1) molecules can be an early and accurate indicator of acute kidney injury due to cisplatin-related nephrotoxicity in cancer patients receiving cisplatin chemotherapy. Materials and methods: The study was conducted with 40 patients who started cisplatin chemotherapy in Düzce University Training and Research Hospital Oncology Clinic. Patients with previous chemotherapy, any nephrotoxic drug use, diabetes, hypertension, and chronic kidney disease (CKD) were excluded from the study. IMA and PON-1 levels were evaluated before cisplatin treatment and after the third cure treatment.