Personel alımında mülakat yöntemleri
Interview methods in personnel recruitment
- Tez No: 776182
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZKAN ÜNVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bir kurumdaki insan kaynaklarının başarısı, genellikle personel seçme aşamasındaki yeteneğe bağlıdır. Personel alım sürecinde yeterli sayıda uygun niteliklere sahip aday bulunamaması, bazı açık pozisyonların doldurulmaması veya işin gerektirdiği niteliklere sahip olmayan personelin işe alınması ile sonuçlanabilmektedir. İşe seçilen personelin işin gerektirdiği özelliklere yeterli seviyede sahip olmaması işletmeye sağlayacağı verimin düşük olmasına eğitim ve ödenek maliyetlerinin artması, iş kazalarının artması, motivasyon ve iş tatminin düşmesi, kurumun harcamalarının artması gibi bazı olumsuz sonuçlara sebep olur. İşe için seçilen personelin özellikleri işin gereklerine uygun değilse yanlış personel seçilmiş demektir. Bu çalışmada insan kaynaklarında Personel Alımında Mülakat Yöntemleri konusu araştırılmıştır. Bu amaçla 157 kişiye anket uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The success of human resources in an organization often depends on skill in the employee selection process. Failure to find enough candidates with suitable qualifications in the personnel recruitment process may result in some vacancies not being filled or the recruitment of personnel who do not have the qualifications required by the job. The fact that the personnel selected for the job does not have the qualifications required by the job at a sufficient level causes negative results such as low productivity, increase in training and wage costs, increase in work accidents, decrease in motivation and job satisfaction. If the characteristics of the personnel selected for the job are not suitable for the requirements of the job, it means that the wrong personnel has been selected. In this study, the subject of Interview Methods in Personnel Recruitment in human resources has been examined. For this purpose, a private questionnaire was applied to 157 people.