Mesleki ve teknik lise öğrencilerinin Endüstri 4.0 kapsamındaki beceri düzeylerine ilişkin algı: Ankara ili örneği
Perception of vocational and technical high school students' skill levels within the scope of Industry 4.0: The case of Ankara province
- Tez No: 776183
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜHEYLA ERİKLİ SELEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Politika Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu araştırmanın amacı, mesleki ve teknik lise öğrencilerinin Endüstri 4.0 kapsamındaki beceri düzeylerine ilişkin algıyı incelemektir. Nicel yönteme göre tarama modeli ile desenlenen araştırma neticesinde“21. Yüzyıl Becerileri Düzeyine İlişkin Algı Ölçeği”geliştirilmiştir. Araştırmada Ankara il merkezi içerisinde bulunan 7 adet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde, Endüstriyel Otomasyon Teknolojisi, Makine Teknolojisi, Elektrik-Elektronik Teknolojileri ve Bilişim Teknolojileri alanlarında öğrenim gören, basit tesadüfi örneklem yoluyla seçilen 834 öğrenciye ölçek uygulanmıştır. Ölçeğin geçerlik ve güvenirlik analizleri tamamlandıktan sonra yapılan araştırma verilerinin analizi SPSS 27 ve AMOS 26 paket programları ile yapılmıştır. Ölçeğin toplam ve alt boyutlarında yapılan karşılaştırmalarda t-testi ve ANOVA testi uygulanmıştır. Anlamlı farklılık meydana gelen durumlarda çoklu karşılaştırmalara uygun olan Posthoc (LCD) testi kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlara göre, erkek öğrencilerin yaşam ve kariyer beceri düzeylerinin kız öğrencilerden daha yüksek olduğu görülmüştür. Öğrencilerin sınıf düzeyi yükseldikçe 21. yüzyıl becerileri düzeyine ilişkin algılarının arttığı, kendi tercihi ile mesleki ve teknik eğitimi seçen öğrencilerin 21. yüzyıl becerileri düzeylerine ilişkin algılarının daha yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca hanehalkı gelir düzeyinin yüksek olmasının öğrencilerin 21. yüzyıl becerileri düzeyine ilişkin algısının yüksek olmasında etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bunun yanı sıra Aselsan, Cezeri Yeşil Teknoloji ve Şehit Mehmet Şengül Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinde öğrenim gören öğrencilerin 21. yüzyıl becerileri düzeyine ilişkin algıları diğer proje kapsamında olan mesleki ve teknik liselerden yüksek puanlara sahiptir. Sonuç olarak mesleki ve teknik lise öğrencilerinin 21. yüzyıl becerileri düzeyine ilişkin algılarının toplam ölçek puanı bakımından yüksek puanlara sahip olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the perception of vocational and technical high school students' skill levels within the scope of Industry 4.0. As a result of the research, which was designed with the scanning model according to the quantitative method, the“Perception Scale for 21st Century Skills Level”was developed. In the research, the scale was applied to 834 students selected by simple random sampling, studying in the fields of Industrial Automation Technology, Machine Technology, Electrical-Electronic Technologies and Information Technologies in 7 Vocational and Technical Anatolian High Schools located in the city center of Ankara. After the validity and reliability analyzes of the scale were completed, the analysis of the research data was made with SPSS 27 and AMOS 26 package programs. The t-test and ANOVA test were applied in the comparisons made in the total and sub-dimensions of the scale. The Posthoc (LCD) test, which is suitable for multiple comparisons, was used in cases where there was a significant difference. According to the results obtained in the study, it was seen that the life and career skill levels of male students were higher than female students. It was concluded that as the grade level of the students increased, their perceptions of 21st century skill levels increased, and students who chose vocational and technical education by their own choice had higher perceptions of 21st century skills level. In addition, it was concluded that the high level of household income was effective in the high perception of students' 21st century skills level. In addition, the perceptions of 21st century skills level of students studying at Aselsan, Cezeri Yeşil Teknoloji and Şehit Mehmet Şengül Vocational and Technical Anatolian High Schools have higher scores than other vocational and technical high schools within the scope of the project. As a result, it was concluded that the perceptions of vocational and technical high school students about 21st century skills level had high scores in terms of total scale scores.