Türkiye'deki Biarum schott (Araceae) cinsi üzerinde fitokimyasal araştırmalar
Phytochemical studies on genus of Biarum in Turkey schott (Araceae)
- Tez No: 776197
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN AKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Çalışmamızda, Türkiye'de yayılış olan bazı Biarum Schott (Araceae) cinsi üzerinde fitokimyasal araştırmalar yapılarak, bitkilerin etken maddesi tespit edilecektir. Biarum cinsi, güncel bilgiyle 11 taksonla temsil edilmekte olup bu taksonların 2 tanesi endemik ve endemizm oranı %18,1'dir. Fitokimyasal çalışmalar kapsamında kullanılacak bitki örnekleri toplandıktan sonra, bitkinin topraküstü ve soğan kısımları gölgede kurutulacak, kurutma işlemini takiben örnekler değirmende toz haline getirilecektir. Her bir kısmın ayrı ayrı etanol, hekzan ve saf su çözücülerinde özütleri çıkarılacaktır. Etanol, hekzan ve saf su özütleri için belirli miktarda tartılan öğütülmüş bitkisel materyal maserasyon yöntemi kullanılarak ekstraksiyona tabii tutulacaktır. Ekstraksiyon sonunda ele geçen karışımlar, kaba filtre kağıdından geçirilerek süzülecektir. Ele geçen tüm özütler analiz edilinceye kadar +4 °C 'de saklanacaktır. Her iki türün topraküstü ve yumru kısımları kullanılarak etken grupların belirlenmesi amacıyla genel teşhis reaksiyonları gerçekleştirilecektir. Elde edilecek verilerle kemotaksonomik açıdan benzerlik ve farklılıkları ortaya çıkarılacak ve taksonomik sorunlarının çözülmesine katkı sunacaktır. Fitokimya ve fitoterapi bilimine katkı sunacağı beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, Biarum naturally occurring in Turkey Schott (Araceae) performed research on phytochemicals genus, the active ingredient of the plant will be determined. The genus Biarum is represented by 11 taxa with current information, and 2 of these taxa are endemic and the endemism rate is 18.1%. After the plant samples to be used within the scope of phytochemical studies are collected, the aboveground and onion parts of the plant will be dried in the shade, and the samples will be pulverized in the mill after drying. Each part will be extracted separately in ethanol, hexane and pure water solvents. For ethanol, hexane and pure water extracts, a certain amount of milled vegetable material will be extracted using maceration method. Mixtures obtained at the end of extraction will be filtered through coarse filter paper. All extracts obtained will be stored at +4 ° C until analyzed. General diagnostic reactions will be carried out to determine the active groups using the aboveground and tuber parts of each species. With the data obtained, chemotaxonomic similarities and differences will be revealed and will contribute to solving taxonomic problems. It is expected to contribute to phytochemistry and phytotherapy science.