Türk Ceza Hukukunda Seri Muhakeme Usulü
The Serial Judgement Procedure in Turkish Criminal Law
- Tez No: 776200
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE APİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Ülkemizde son zamanlarda nüfusun artması ya da diğer başkaca sebeplerle suç oranlarında ciddi bir yükselme meydana gelmiş olup Türk yargı sistemizde artan iş yükünün azaltılabilmesi amacıyla Ceza Muhakemesi Hukukumuzda alternatif uyuşmazlık çözüm yollarında bir çok arayışa gidilmiştir. Bu amaçla Uzlaştırma müessesesinin uygulama alanı her geçen gün daha da genişletilmiş, bunun yanı sıra ceza mahkemelerinde olağan dışı artan iş yükünün azaltılabilmesi amacıyla Önödeme ve Kamu Davasının Açılmasının Ertelenmesi gibi alternatif uyuşmazlık çözüm müesseseleri de hukukumuzda uygulama alanı bularak yer edinmiştir. Bu alternatif uyuşmazlık çözüm yollarına en son olarak 24.10.2019 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanan 7188 Sayılı Kanun ile Ceza Muhakemesi Sistemimize“Seri Muhakeme Usulü”kazandırılmıştır. Bu yeni müessese ile bir takım katalog suçlar açısından Cumhuriyet Savcısının teklifi, bunun şüpheli tarafından müdafi huzurunda kabul edilmesi ve mahkeme tarafından uygun bulunarak hüküm verilmesi ile uzunca süren ve adeta çığ gibi artan yargılama faaliyetlerinin bir nebze olsun hızlandırılması amaçlanmaktadır. Bu yeni müessese ile şüpheli bir takım haklarından feragat etmekte ancak bu sayede alacağı cezası da yarı oranında indirilmektedir. Şüphelinin anayasa ile teminat altına alınan adil yargılanma hakkı kapsamında herhangi bir hak kaybı yaşamaması da oldukça önemlidir. Çalışmamızda, bu yeni müessese olan Seri Muhakeme Usulünün, hukukumuzdaki yeri, amacı, hukuki niteliği, seri muhakeme usulünün uygulanma koşulları ve uygulanamayacağı durumlar ile sonuçları açıklanacaktır. Türk Ceza Hukukumuzda yer alan diğer alternatif uyuşmazlık çözüm yolları ile karşılaştırması yapılarak farklılıklarına değinilecek olup en son olarak müessesenin daha da iyileştirilebilmesi ve geliştirilebilmesi için önerilerde bulunularak Türk Ceza Hukukumuza fayda sağlanması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Recently, there has been a serious increase in crime rates in our country due to the increase in population or other reasons, and many searches have been made in alternative resolution dispute ways in our Criminal Procedure Law in order to reduce the increasing workload in Turkish judicial system. For this purpose, the application area of the institution of conciliation has been expanded day by day, as well as alternative settlement dispute institutions such as Prepayment and Postponement of inititation of Public Prosecution in order to reduce the unusually increasing workload in criminal courts, have also found application in Turkish law system. The“Serial Judgement Procedure”was introduced into Turkish Criminal Procedure System with the Law No. 7188, which was published in the Official Gazette on 24.10.2019, to these alternative dispute resolution methods. With this new institution, it is aimed to accelerate the lengthy and almost avalanche-increasing trial activities, to a certain extent, by the proposal of the Public Prosecutor in terms of a number of catalog crimes, the acceptance of this by the suspect in the presence of his defense counsel, and the adjudication after being approved by the court. With this new institution, a suspect renounces some of his rights, but in this way, the penalty he will receive is reduced by half. It is also very important that the suspect does not experience any loss of rights within the scope of the right to a fair trial, which is guaranteed by the constitution. In this study, the place, purpose, legal nature of this new institution that is called The Serial Judgement Procedure the conditions of application of the accelared trial procedure and the situations in which it cannot be applied, and its results will be explained in Turkish law. The differences will be mentioned by making comparisons with other alternative resolution dispute methods in Turkish Criminal Law, finally, it is aimed to benefit Turkish Criminal Law by making suggestions for further improvement and development of the institution.