Din görevlilerinin sigara içme alışkanlığı ve dindarlık ilişkisi
Correlation between smoking habits and religiosity among the religious officers
- Tez No: 776199
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ULVİ MEHMEDOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Sigara kullanımı bilinen en eski kötü alışkanlıklardan biri olarak kabul edilmektedir. Sadece en eski alışkanlıklardan biri olmakla kalmayıp kendisinin ayrıca madde bağımlılığı boyutu bulunmaktadır. Üstelik bu, zehirlenme haline kadar ilerlemektedir. Öyle ki ölümle neticelenen hastalıkların sebeplerinin başında sigara kullanımı ilk sırada gelmektedir. Bu çalışmada din görevlilerinin dindarlık düzeyleri ile sigara içme alışkanlığı arasındaki ilişkinin ortaya konulması hedeflenmektedir.“Dindarlık ile sigara içme alışkanlığı arasında bir ilişki var mıdır?”sorusuna cevap aranmaktadır. Bir ilişki varsa bu ilişkinin nasıl gerçekleştiği ve ne düzeyde olduğunun tespit edilmesi amaçlanmaktadır. Araştırmanın temel hipotezi“Sigara içme alışkanlığı ile dindarlık arasında hiçbir ilişki yoktur.”cümlesidir. Araştırma 'teorik' ve 'uygulama' olmak üzere iki ana bölümden oluşmaktadır. Bu araştırma, Zonguldak'ta görev yapan din görevlilerinden oluşan bir topluluğu hedef almaktadır. Araştırmada belge inceleme yöntemi ve veri toplama tekniği olarak anket kullanılmaktadır. Anket formunda, kişisel bilgi formuna ek olarak Sigaradan Beklentiler Ölçeği (Süsen) ve Dindarlık Ölçeği'ne (Ayten) yer verilmektedir. Bu çalışma, din psikolojisi alanındaki bahsi geçen konuyla alakalı olan boşluğu doldurmayı hedeflemektedir. Ayrıca daha sonraki çalışmalara da ışık tutacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Smoking is considered as one of the oldest known bad habits. Not only is it a habit, it also has an aspect of substance addiction. Moreover, this progresses to a state of intoxication. Smoking is one of the leading causes of diseases that result in death. In this study, it is aimed to reveal the relationship between religious officials' level of religiosity and smoking habits. The answer to the question“Is there a relationship between religiosity and smoking habits?”is sought. If there is a relationship, it is aimed to determine how this relationship is realized and at what level. The main hypothesis of the research is the sentence“There is no relationship between smoking habit and religiosity.”The research consists of two main parts as“theoretical”and“application”. This research targets a community of religious officials working in Zonguldak. Questionnaire is used as document review method and data collection technique in the research. In addition to the personal information form, the questionnaire includes Expectations from Smoking Scale (Süsen) and Religiosity Scale (Ayten). This study aims to fill the gap in the psychology of religion related to the subject mentioned. It is also thought that it will shed light on future studies.