Seri muhakeme usulü
Accelerated procedure of trial
  1. Tez No: 648770
  2. Yazar: ELİF ILDIRAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET SAVAŞ ÖZDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 246
Özet
5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunun 250. maddesi, 7188 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile değiştirilerek klasik muhakemenin alternatifi olacak bir usul seri muhakeme ismiyle Türk ceza adaleti sistemine dahil edilmiştir. Hukuk sistemlerinin tümünde, belli bir ağırlığın altındaki suçların çözümünü kısaltmak, muhakeme sürecindeki uzun prosedürleri azaltmak, zaman ve emek kaybını engellemek amacı ile alternatif yöntemler kabul edilmektedir. Bu amaçları taşıyan seri muhakeme, şüphelinin kabulüne dayanan bir usuldür. Seri muhakeme usulü süreci, teklifin müdafii huzurunda kabulü üzerine Cumhuriyet savcısı tarafından düzenlenen talepnamenin doğrultusunda mahkemenin hüküm kurması şeklinde özetlenebilmektedir. Hukukumuzda yeni uygulanmaya başlayan bu kurumun ele alınması, teorikte ve uygulamada yaşanan sıkıntılar açısından önemli görülmektedir. Bu çalışmada ilk olarak usulün kavramı ve hukuki niteliği üzerinde durulmuştur. Daha sonra usulün mevzuata dahil edilmesindeki amaç, hukuk sistemimizdeki eksiklikler ve seri muhakeme usulünden beklenen çözüm ifade edilerek yabancı hukuk sistemlerindeki görünümü ile Türk hukuk sisteminde yer alan benzer kurumlar anlatılmaya çalışılmıştır. Akabinde seri muhakeme usulünün uygulanma esaslarına izah edilmiş son bölümde usulün uygulanma süreci ve sonuçlarına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Accelerated procedure has been introduced in Turkish Criminal Justice system as an alternative of classical criminal procedure with Law No. 7188 which has been amended article 250 of Criminal Procedure Code no. 5271. As a global trend, criminal law systems had been evolving and introducing alternative prodecures in order to reduce workload of the justice system and simplify the judical procedures especially for non-serious crimes. Accelerated procedure was formed on the basis of achieve aforesaid objectives, and is based on the free will of the accused. Accelerated procedure process involves three phases. In brief, these phases respectively takes place by; accepting of sentence proposal by the accused in the presence of mandatory defence lawyer, subsequent to acceptance, prosecutor issues requisition of accelerated procedure and commit the requisition to the court, lastly the court issue an order in accordance with the requisition. Since the aforementioned institutions recently introduced to the Turkish Criminal System, it is deemed crucial to discuss this topic regarding effects of the procedure both in application and theory. In this work, firstly, legal characteristics, purpose and expected benefits of the accelerated procedure will be discussed in the scope of similar institutions of foreign law systems and Turkish law system. Lastly, conditions of application and consequences of the procedure will be explained.