Rize topraklarındaki klorlu organik pestisit kalıntıları
Organic chlorine pesticide residues in Rize soils
- Tez No: 776207
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET İŞLEYEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu çalışmada, Rize ve Artvin'de tarım alanlarından toplanan toprak örneklerinde Organoklorlu pestisit kalıntıları analiz edilmiştir. 20 cm derinlikten toplanan toplam 126 toprak numunesi uygun şekilde toplandı, temizlendi ve elektron yakalama detektörü (ECD) ile birleştirilmiş Gaz Kromatografisi (GC) ile analiz edildi. Aldirin, eldrin, heptaklor, heptaklorepoksit, 2,4 DDT, 4.4 DDD, 2,4 DDD bazı örneklerde tespit edilmiş olup, konsantrasyonları 2,37 ng/g ile 630,48 ng/g arasında değişmektedir. Toprak pH'ı, pestisitlerin akıbetini ve toprağın daha derin seviyelerine taşınmasını artırabilen asidik toprak özelliklerini gösteren 3.7-6.4 arasında değişmektedir. Bu nedenle, toprak pestisit konsantrasyonlarının daha derin seviyeleri hakkında daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, Organochlorine pesticide residues were analyzed in soil samples collected from agricultural fields in Rize and Artvin. Total of 126 soil samples collected from 20 cm depth were properly extracted, cleaned up, and analyzed by Gas Chromatography(GC) coupled with electron-capture detector(ECD). Aldirin, eldrin, heptachlor, heptachlorepoxide, 2,4 DDT, 4.4 DDD, 2,4 DDD were detected in some samples, and concentrations were ranged from 2.37 ng/g to 630.48 ng/g. Soil pH ranged from 3.7-6.4 showing acidic soil characteristics which may increase the fate and transport of the pesticides to deeper levels of the soil. Thus, further research needs to be done on deeper levels of soil pesticide concentrations.