Klasik Türk edebiyatında kahve ve kahve ile ilgili unsurlar
Coffee and coffee-related elements in classical Turkish literature
- Tez No: 776208
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİLAL ALPAYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Türk Dili ve Edebiyatı, History, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Kahve kelimesinin kökeni ve anlamından başlayarak ortaya çıkış süreci ile ilgili anlatılan rivayetler ve kahvenin Osmanlı topraklarına gelişi, kahve ile ilgili yasaklar, fetvalar, kahve için ödenen vergi, kahvenin Avrupa'ya gidişi, seyyahların gözünden kahve, Avrupa'da kahve karşıtlığı kavramları üzerine çalışmalar yapılmıştır Kahveyi konu edinen müstakil eserler, münazaralar ve gazeller başlığı altında çalışılmış, kahve ve kahveye ait unsurların bu eserlerde nasıl ele alındığı tespit edilmiştir. Kahve ve kahve ile ilgili unsurların benzetilenleri ise çeşitli eserlerden tespit edilerek alt başlıklar halinde işlenmiş ve kahve ve kahveye ait unsurların Klasik Türk Edebiyatında nasıl ele alındığı çözüme kavuşturulmuştur. Çalışmamızdan elde edilen veriler sayesinde kahvenin Klasik Türk Edebiyatındaki anlamı ve öneminin tespit edilmesine yardımcı olunmuştur.
Özet (Çeviri)
Studies have been carried out on the origin and meaning of the word coffee, the narratives told about the process of its emergence and the arrival of coffee in the Ottoman lands, prohibitions about coffee, fatwas, the tax paid for coffee, the journey of coffee to Europe, coffee from the eyes of travelers, and the concepts of anti-coffee in Europe and these resources are used. Independent works, debates and ghazals about coffee were studied and it was determined how coffee and its elements were handled in these works. The analogies of coffee and coffee-related elements were determined from various works and processed as sub-titles and how coffee and coffee-related elements were handled in classical Turkish literature was resolved. Thanks to the data obtained from our study, it has been helped to determine the meaning and importance of coffee in classical Turkish literature.