A non-invasive speed and position sensor for induction machines using external search coils
Asenkron motorlar için harici bobin ile modifiyesiz hız ve pozisyon algılayıcısı
- Tez No: 237604
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ERTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 237
Özet
Endüstriyel sürücü pazarında, hız ve pozisyon kestirimi hassas motor sürücüleri için en önemli konulardan biridir. Vektör kontrollü AC sürücüler diğer sürücüler arasında en iyi dinamik performansa sahiptirler. Duyargasız vektör sürücüleri en çok araştırılan konulardan birisidir. Ancak, duyargasız sürücüler genellikle düşük ve sıfır hızda başarısız olurlar ya da yeterli hassasiyet sağlayamazlar. Daha fazla hassasiyet ve çalışma aralığı için hız veya pozisyon sensörleri genellikle gereklidir. Ancak, sensörlerin montajı ve sensör fiyatları sürücü için ayrıca masraf getirir. Sürücü fiyatını düşürmek için, ucuz ve montajı kolay hız sensörleri gereklidir.Bu çalışmada, asenkron bir makinenin dışına yerleştirilen harici bir bobin kullanılarak yapılan bir hız ve pozisyon sensörü önerilmiştir. Harici bobin, endüksiyon motorunun dışına taşan akıyı kullanır. Harici bobinde indüklenen gerilim kullanılarak, akı ve rotor pozisyonunu tahmin eden yeni bir metot önerilmiştir.Bu çalışmada, harici bobinlerde indüklenen gerilim değişik bobinlerle ve çeşitli pozisyonlarda araştırılmıştır. Makinenin aksını, rotor hızını ve rotor pozisyonunu tahmin edecek bir model oluşturabilmek için frekans alanında ve gerçek zamanda analizler yapılmıştır.Sonuç olarak bu çalışmada, düşük maliyetli ve montajı kolay bir hız ve pozisyon sensörü tasarlanmış ve gerçekleştirilmiştir. Deney sonuçları sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In industrial drives market, speed and position estimation are one of the most important subjects for accurate motor drives. Vector controlled drives has the best dynamic performance among AC motor drives. Sensorless vector control is one of the most studied one. However, sensorless drive systems fail at low or zero speeds and may not have enough accuracy. For better accuracy and speed range speed sensors or position encoders are usually essential. However, coupling of sensor and sensor prices introduces extra cost on the drive. Thus in order to reduce the cost of the drive a cheap and easy to mount speed sensor is essential.Throughout this study, a speed and position sensor using an external search coil placed between cooling fins on the frame of an induction machine is proposed. The search coil utilizes the fringing flux outside the frame of induction motor. Using the induced voltage on the external search coil, a new method that estimates the flux and rotor position is proposed.In this study, the induced voltage on the search coils are investigated with different types of search coils placed on various positions. The frequency domain and time domain analysis are performed in order to build a model that can estimate machine flux, rotor speed and rotor position.As a result of this study, a low cost, easy to mount speed and position sensor is designed and implemented. Experiment results are presented.