Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinin makine alanlarında okuyan öğrencilerinin İş Sağlığı ve Güvenliği hakkındaki görüşleri
Opinions of Occupational Health and Safety of Vocational and Technical Anatolian High Schools' students in mechanical fields
- Tez No: 776217
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN BEKİR YILDIZ, DOÇ. DR. AHMET ÇALIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Sağlık Yönetimi, Mechanical Engineering, Healtcare Management
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
İstatistiksel olarak, 14 ila 18 yaşları arasındaki genç işçilerin daha yaşlı işçilere göre daha yüksek kaza oranlarına sahip olduğu görülmektedir. Geleceğin genç çalışanları olacak stajyer ve çırakların İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) konusunda yetiştirilmesi bu nedenle çok önemlidir. Üreten toplumlar için nitelikli iş gücünün temeli olan mesleki eğitim önemli olup iş sağlığı ve güvenliği (İSG) kültürü ve bilincinin oluşturulmasında en temel başlangıç noktasıdır. Burada alınan aksiyonlar ilerleyen yıllarda sistemin tamamını etkileyerek düzeltebilecektir. Makina bölümleri iş sağlığı ve güvenliği kapsamında değerlendirildiğinde atölye yapısı ve çalışma alanına göre farklı riskler barındırmaktadır. Daha mesleki eğitim zamanında ortaya çıkan bu farklı riskler mesleki yaşam da devam etmektedir. İş sağlığı ve güvenliği eğitimi, işyerinde güvenlik ve sağlık için gerekli olan farkındalığı ve olumlu tutumu geliştirmeyi amaçlar. Bu nedenle eğitim/öğretim, iş kazası ve meslek hastalıklarının önlenmesinde büyük rol oynar. Diğer meslek bölümlerine göre yüksek maruziyet riski taşımakta olan makina bölümünde eğitim gören öğrencilerin İSG konusundaki bilgi, tutum ve davranışlarını değerlendirmek amacıyla 294 makine bölümü öğrencisi ile tamamlanmıştır. Anket ölçek bölümü 28 maddeden oluşmaktadır. Bu ölçeğin uygulanması sonucunda, Öğrencilerimizin İSG kanununu içselleştirmesi gerektiği. Bunu için İSG mevzuatının MEB mevzuatı içersin de bağımsız ders olarak aktif bir yöntemle okutulmasının daha verimli olacağı. Öğrencilerimize meslekleriyle ilgili meslek hastalıkları ve korunma yöntemlerinin daha iyi anlatılması gerektiği kanaati oluşmuştur. Ankete verilen cevaplar ışığında öğrencilerin yasal sorumluluk hakkında yeterli bilgiye sahip olmadığı. Eğitime önem verilerek eğitimin takibi sadece okulla kalmayarak işetme boyutunda da sağlanarak tüm kademelerde zorunlu geçme notuna dönüştürülerek içselleştirilmesi hedeflenmelidir.
Özet (Çeviri)
Statistically, younger workers between the ages of 14 and 18 appear to have higher accident rates than older workers. Therefore, it is very important to train interns and apprentices, who will be the young workers of the future, on Occupational Health and Safety (OHS). Vocational education, which is the basis of a qualified workforce for productive societies, is important and is the most basic starting point in creating occupational health and safety (OHS) culture and awareness. The actions taken here will affect the entire system in the coming years and may be corrected. When machine sections are evaluated within the scope of occupational health and safety, they contain different risks according to the workshop structure and working area. These different risks, which emerge at the time of vocational training, continue in professional life. Occupational health and safety education aims to develop the awareness and positive attitude necessary for safety and health in the workplace. For this reason, education plays a major role in the prevention of work accidents and occupational diseases. It was completed with 294 mechanical department students in order to evaluate the knowledge, attitudes and behaviors of the students studying in the machinery department, which has a higher risk of exposure compared to other occupational departments. The scale part of the questionnaire consists of 28 items. As a result of the implementation of this scale, our students should internalize the OHS law. For this, it would be more efficient to teach the OHS legislation as an independent course within the MoNE legislation with an active method. It was concluded that our students should be better informed about occupational diseases and prevention methods related to their profession. In the light of the answers given to the questionnaire, the students do not have enough information about legal responsibility. By attaching importance to education, it should be aimed to internalize the education by turning it into a compulsory passing grade at all levels by providing the follow-up of education not only with the school but also in the business dimension.