Azot katkılı indirgenmiş grafen oksit/bakır/polidopamin içeren çok bileşenli manyetik nanokompozitlerin sentezi ve fotokatalitik etkinliğinin incelenmesi
Synthesis and investigation of photocatalytic activity of multicomponent magnetic nanocomposites containing nitrogen-doped reduced graphene oxide/copper/polydopamine
  1. Tez No: 776237
  2. Yazar: ASLIHAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAY YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu tez çalışmasında, indirgenmiş grafen oksit (rGO) ve azot katkılı indirgenmiş grafen oksit (NrGO) temelli manyetik nanokompozitler sentezlenmiş ve fotokatalitik aktiviteleri incelenmiştir. rGO-Fe3O4 ve NrGO-Fe3O4 nanoyapıları solvotermal yöntem ile sentezlenmiş ardından bu yapılar polidopamin (PDA) ile kaplanmış ve birlikte çöktürme yöntemi ile farklı oranlarda bakır oksit (CuO) nanopartikülleri yüzeye çöktürülmüştür. İkili, üçlü ve dörtlü yapıdaki nanokompozitlerin (rGO-Fe3O4, rGO-Fe3O4-CuO, NrGO-Fe3O4, NrGO-Fe3O4-CuO, NrGO-Fe3O4-PDA-CuO), XRD (X-Işını Kırınımı), SEM (Taramalı Elektron Mikroskobu), TEM (Geçirimli Elektron Mikroskobu), UV-VIS (UV-VIS Spektrofotometresi), FTIR (Fourier Dönüşümlü Kızıl Ötesi Spektrometresi) ve XPS (X-Işını Fotoelektron Spektroskopi) ile karakterizasyonları gerçekleştirilmiştir. Hazırlanan nanokompozitlerin görünür LED ışık altında metilen mavisi (MB) boyar maddesi ile fotokatalitik aktivitesi gözlemlenmiştir. Fotokatalitik etkinliğe, hidrojen peroksit (H2O2) ve tepkime süresinin etkileri incelenmiştir. Sonuçlar sentezlenen nanokompozitlerin %43 ile %88 arasında değişen fotokatalitik etkinliğe sahip olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, reduced graphene oxide-based (rGO) and nitrogen doped reduced graphene oxide-based (NrGO) magnetic nanocomposites were synthesized and their photocatalytic activities were investigated. rGO-Fe3O4 and NrGO-Fe3O4 nanostructures were synthesized by the solvothermal method, then these structures were coated with polydopamine (PDA) and copper oxide (CuO) nanoparticles with different ratios were precipitated on the surface by co-precipitation method. Double, triple and quadruple structured nanocomposites (rGO-Fe3O4, rGO-Fe3O4-CuO, NrGO-Fe3O4, NrGO-Fe3O4-CuO, NrGO-Fe3O4-PDA-CuO) were characterized with, XRD (X-ray Diffraciton), SEM (Scanning Electron Microscopy), TEM (Transmission Electron Microscopy), UV-VIS (UV-VIS Spectrophotometer), FTIR (Fourier Transform Infrared Spectroscopy) and XPS (X-Ray Photoelectron Spectroscopy). Photocatalytic activity of the prepared nanocomposites was observed with methylene blue (MB) dye under visible LED light. The effect of hydrogen peroxide (H2O2) amount and reaction time on photocatalytic activity were investigated. The results show that the synthesized nanocomposites have photocatalytic efficiency ranging from 43% to 88%.