Nitril bütadien kauçuk (NBR) kaplı montaj eldivenlerinin kaplamave yüzey özelliklerinin incelenmesi
Investigation of coating and surface properties of nitrilebutadiene rubber (NBR) coated assembly gloves
  1. Tez No: 776240
  2. Yazar: EMİNE RIZVANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA DEĞİRMENCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Kimya Mühendisliği, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Chemical Engineering, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Sanayinin gelişmekte ve çalışma şartlarının ağır olduğu günümüzde, hemen hemen her sektör için çalışan işçilerin kişisel koruyucu donanım ve iş kıyafetleri kullanmaları gerekmektedir. Günlük ortalama 8 saatlerini bu koruyucu donanımlarla geçirdikleri için işçinin sağlığını ve güvenliğini koruyucu olması dışında rahat, kullanımı kolay ve vücut özelliklerine uygun olması da gerekmektedir. En önemlisi de hareketlerini kısıtlamamasıdır ki bu büyük önem taşımaktadır. Eğer iş eldiveni çalışanın hareketleri engelleyici veya sınırlayıcı bir özellik gösteriyorsa bu hem işçiyi rahatsız edecek hem de işin hızını, yapılış zamanını ve verimini etkileyecektir. Bu çalışmada, NBR (akrilonitril bütadien kauçuk) tabanlı hassas montaj eldivenlerinin üretim prosesi, sonuç ürüne kadar oluşturulan yarı mamul ürün aşamaları, kaplanması, kimyasal parametreler ve bazı etkenlerin sonuç ürüne etkisi incelenmiştir. Bu amaçla, öncelikle Poliamid&Spandex ve Dyneema (UHMWPE) iplikler kullanarak kaplama astarı için örmeler yapılmıştır. Daha sonra üretilen bu örme astar eldivenlerin kaplanması işlemi yapılmıştır. Kaplama karışımı olarak NBR hammaddesi kullanılmış ve kaplama karışımına ilave ajanlarla kaplamaya antibakteriyel özellik kazandırılmıştır. Köpüklü bir yapıya sahip olan bu hassas montaj ve inşaat eldivenlerinin fiziksel, kimyasal ve fonksiyonel özellikleri yanında aşınma ve kesilme gibi dış mekanik etkenlere karşı dirençleri de incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Workers working in almost every sector are required to use personal protective equipment and work clothes in today's world, where the industry is developing and working conditions are getting hard. These protective equipment should be both protective and comfortable, easy to use, as workers spend an average of 8 hours on these protective equipment. Most importantly, it does not restrict its movements, which is of great importance. If the work glove has a feature that prevents or restricts the movements of the employee, this will both disturb the worker and affect the speed of the work, the time of execution and efficiency. In this study, the production process of NBR (acrylonitrile butadiene rubber) based precision assembly gloves, the semi-finished product stages, coating, chemical parameters and the effects of some factors on the final product were investigated. For this purpose, firstly, knittings were made for the coating lining using Polyamide & Spandex and Dyneema (UHMWPE) yarns. Later, these knitted lining gloves were coated. NBR raw material was used as the coating mixture and antibacterial properties were acquired to the coating with additional agents to the coating mixture. In addition to the physical, chemical and functional properties of these precision assembly and construction gloves, which have a foamy structure, their resistance to external mechanical factors such as abrasion and cutting was also investigated.