Kınanın nitril kauçuk (NBR) ve stiren bütadien kauçuk (BSR) esaslı malzemelerde antioksidan etkisi
Antioxidant effect of henna on nitrile rubber (NBR) and styrene-butadiene rubber (SBR) based materials
  1. Tez No: 611453
  2. Yazar: ONUR KANTARCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAĞDAGÜL KARAAĞAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Nitril kauçuk (NBR) ve stiren bütadien kauçuk (SBR) kauçuk endüstrisinde en yaygın olarak kullanılan sentetik kauçuk türlerindendir. Bu kauçuklar, araç lastiği, conta ve sızdırmazlık elemanları, konveyör kayışı gibi çok geniş bir yelpazede karşımıza çıkmaktadır. Her iki kauçuk türü de ana zincirlerinde yer alan doymamışlık nedeni ile oksidatif ve ısıl yaşlanmaya dayanıksızdırlar ve hamur bileşiminde antioksidan ve antiozonantlar gibi koruyucu katkılara ihtiyaç duyarlar. NBR ve SBR hamurlarında kullanılan sentetik koruyucuların büyük kısmı üretimleri sırasında olumsuz çevresel etkileri nedeniyle, bu katkıların doğal alternatifleri ile değiştirilmesine yönelik arayışlar sürmektedir. Bu çalışmada, alternatif ve doğal bir antioksidan olan kınanın, NBR ve SBR esaslı kauçuk hamurlarında, bu alanda en yaygın antioksidan ve antiozonatlardan oluşan bir koruyucu sistem yerine kullanılabilirliği değerlendirilmiştir. Artan oranlarda kına ile korunan hamurların reolojik özellikleri, fiziksel ve mekanik özellikleri ölçülmüş, yaşlanma süreci yapısal analiz ve sıcaklık taramalı gerilme-durulma davranışlarının takibi ile aydınlatılmaya çalışılmıştır. Kınanın NBR ve SBR kauçukları korumadaki başarısının farklı seviyelerde olduğu, NBR için geleneksel koruyuculara eşdeğer ya da daha yüksek oranlarda kullanılması durumunda kısa ve uzun dönem yaşlanma süreçlerinde en az geleneksel koruyucular kadar etkin olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nitrile rubber (NBR) and styrene-butadiene rubber (SBR) are of most widely used synthetic raw materials in rubber industry. They are considered for a wide range applications such as tyre production, sealing materials, and conveyor belts. Both are vulnerable under oxydative aging due to unsaturation on the main polymer chain and need to be protected by stabilizers in their compound formulations. Most of the synthetic stabilizers are environmentally–unfriendly additives and tend to be replaced with their natural alternatives. In this study, henna, which has antioxidative effect, has been evaluated to be used instead of a selected commercial stabilizer combination in both NBR and SBR based rubber compounds. Henna containing compounds were analyzed in terms of rheological, physical, mechanical, structural and temperature-scanning stresrelaxation behaviors, comparatively. It was concluded that, henna has succesful but different effects on stabilizing NBR and SBR based rubber materials. For NBR compounds, it was found to be as powerful as synhetic stabilizers for both short and long term aging conditions.