Vergi Hukukunda tahakkuk
Accrual in Tax Law
- Tez No: 776241
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİM ATEŞ OKTAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 1117
Özet
Vergi hukukunda tahakkuk, oldukça geniş kapsama yönelen ve çok boyutlu nitelikte ele alınması gereken bir konu özelliği göstermektedir. Vergi hukuku açısından birçok hukukî müessese ile doğrudan ve dolaylı bağlantısı bulunan tahakkuk; bu müesseselerin de açıklanması ve doğru uygulanması bakımından kilit bir role sahiptir. Vergi Hukuku'nun diğer hukuk dallarından ve dahası Kamu İcra Hukuku'nun, Özel İcra Hukuku'ndan bağımsız bir hukuk disiplini olarak ileri sürülebilmesinde çok önemli işleve sahip olan tahakkuk, vergi tahakkuk hukukunu ortaya çıkarmaktadır. Vergi tahakkuk hukuku, esas olarak Vergi Usul Hukuku, Gümrük Hukuku ve Kamu İcra Hukuku'nda düzenleniş biçimleriyle sistemleştirilmiştir. Özel Vergi Kanunlarıyla hükme bağlanan farklı usul düzenlemeleri de ayrıca vergi tahakkuk hukukunun kaynağı olmaktadır. Bir vergi kavramı olan tahakkukun vergilendirme süreci içerisindeki yeri, hukukî niteliği, Türk Vergi Sistemi'nde etkin kılınan tahakkuk usulleri, vergi uyuşmazlıkları bağlamında anlamı ve nihayetinde verginin kesinleşmesi karşısındaki konumu, en başta mevzuat düzenlemeleri çerçevesinde ortaya konulmaya çalışılmış ve yargısal kararlar ile doktrin görüşlerine yer verilerek inceleme ve değerlendirmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In tax law, accrual is a subject that has a wide scope and needs to be addressed in a multidimensional nature. First, accrual has a key role in explaining and applying these institutions correctly because of direct and indirect connections with many legal institutions in terms of tax law. The accrual, which has a very important function in asserting the Tax Law as a legal discipline independent from the other branches of law and moreover, the Public Enforcement Law from the Private Enforcement Law, reveals the tax accrual law. Tax accrual law has been systematized mainly by the way it is regulated in Tax Procedural Law, Customs Law, and Public Enforcement Law. Different procedural arrangements stipulated by Special Tax Laws are also the source of tax accrual law. By trying to put forward within the framework of legislative regulations and by giving place to judicial decisions and doctrinal views, the place of accrual, which is a tax concept, in the taxation process, its legal nature, the accrual procedures enabled in the Turkish Tax System, its content in the context of tax disputes and finally its position against the finalization of the tax have been examined and evaluated.