Kütüphane mekânlarında akustik konfor koşullarının irdelenmesi ve tasarım önerilerinin geliştirilmesi
Assessing acoustic comfort in libraries and proposing design improvements
  1. Tez No: 776248
  2. Yazar: ARMEND KANACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ DEMİRARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Physics and Physics Engineering, Architecture, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bir kütüphane geleneksel olarak sessiz bir çalışma yeridir. Özellikle üniversite kütüphaneleri öğrencilerin ve akademisyenlerin saatlerce yoğun araştırma yapmak veya huzurlu bir şekilde okumak, ders çalışmak için gittikleri bir yerdir. Günümüzde kütüphaneler, grup tartışmalarını, kitap okuma kulüplerini, organizasyon toplantılarını ve edebi etkinlikleri kolaylaştırarak daha farklı bir amaca hizmet etmektedir. Bu nedenlerden ötürü kütüphane mekânlarında ve özellikle de kütüphane mekânları içinde önemli bir kütüphane çeşidi olan akademik kütüphanelerde iç ve dış mekânda işitsel konfor ortamının sağlanması önemlidir. Üniversite kütüphanelerinde bu mekânların işitsel konfor ölçütlerinin sağlanması binanın vaziyet planındaki konumundan başlayarak peyzaj, bina formu, binanın yapısal özellikleri, iç mekânı oluşturan eleman, donatı ve kullanılan malzemelerin akustik özellikleri dikkate alınarak mümkün olmaktadır. Bu tez kapsamında bir akademik kütüphane çeşidi olan üniversite kütüphanelerinin okuma salonlarında akustik konfor koşulları Kocaeli Üniversitesi Merkez Kütüphanesi örneği üzerinde incelenmekte ve yapılan incelemeler sonucu elde edilen bulguların yardımıyla kütüphane mekânlarının akustik konfor koşullarının doğru tasarlanması için tasarım önerileri verilmektedir. Elde edilen sonuç ve yapılan önerilerin gelecekte kütüphane binası tasarımlarına faydalı olması umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Traditionally, a library has always been a quiet place to study. Students and academics frequently use university libraries to read, study, and conduct hours of in-depth research. By facilitating group discussions, reading clubs, business meetings, and literary events, libraries today serve a different purpose. it is important to provide an indoor and outdoor auditory comfort environment in library spaces and especially in academic libraries, which are an important type of library in library spaces. In university libraries, the auditory comfort criteria of these spaces can be provided by taking into account the landscape, building form, structural features of the building, the elements that make up the interior space, the equipment, and the acoustic properties of the materials used. This process begins with the location of the building in the site plan. This thesis examines the acoustic comfort conditions in university libraries' reading rooms, a type of academic library, using Kocaeli University Central Library as an example. Using the findings from the examinations, design recommendations are made for the ideal design of the acoustic comfort conditions of the library spaces. In the future, library building designs should benefit from the findings and recommendations made in this study.