Dokuz tip mizaç modeline göre okul temelli program geliştirme çalışmaları: Bir eylem araştırması
School-based program development activities according to the nine types of temperament model: An action
  1. Tez No: 776263
  2. Yazar: ELİF SENA DEMİRLİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVİM AŞİROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırmanın amacı, özel bir okulun ilkokul ve ortaokul kademesinde, dokuz tip mizaç modeline göre okul temelli program geliştirme çalışmalarının ele alınma sürecini ortaya koymaktır. Araştırmada eylem araştırması modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, 2021-2022 eğitim-öğretim yılında öğrenim gören 100 ilkokul ve ortaokul öğrencisi, bir rehberlik ve psikolojik danışman, yedi sınıf rehber öğretmeni ve 100 veli oluşturmaktadır. Veri toplama araçları olarak; çocuklar için dokuz mizaç modeli envanteri, yarı yapılandırılmış öğretmen görüşme formu, toplantı tutanakları ve araştırmacı günlüğü kullanılmıştır. Verilerin analizleri için frekans hesapları ve betimsel analiz kullanılmıştır. Araştırma sonucuna göre, dokuz tip mizaç modeline göre geliştirilen okul temelli program öğrencilerin derse aktif katılımını sağlamış, öğretmenlere ise ders etkinliklerini mizaç modeline uygun geliştirme deneyimi kazandırmıştır. Ayrıca öğrencilerin süreç içinde hem akademik hem de sosyal yönden aşama kaydettikleri görülmüştür. Okullarda öğrencilerin mizaç tiplerinin tespit edilmesi çalışmalarının ve mizaç tiplerini dikkate alan program geliştirilme çalışmalarının yaygınlaştırılması önerilmektedir. Bu çalışmalara öğretmenlerin daha verimli katılabilmesi için okulların program geliştirme ve rehberlik psikolojik danışmanlık konularında uzman olan öğretmenlerden veya eğitimcilerden rehberlik hizmetleri almaları önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to reveal the process of addressing school-based curriculum development studies according to nine types of temperament model at the primary and secondary school level of a private school. The action research model was used in the study. The study group of the research consists of 100 primary and secondary school students studying in the 2021-2022 academic year, a guidance and psychological counselor, seven classroom guidance teachers and 100 parents. As data collection tools, for children, nine temperament model inventory, semi-structured teacher interview form, meeting minutes and researcher's diary were used. Frequency calculations and descriptive analysis were used for the analysis of the data. According to the results of the research, the school-based program developed according to the nine types of temperament models ensured the active participation of the students in the lesson and provided the teachers with the experience of developing lesson activities in accordance with the temperament model. In addition, it was observed that the students made progress both academically and socially in the process. It is recommended that studies on determining the temperament types of students and program development studies considering the temperament types should be expanded in schools. For teachers to participate in these studies more efficiently, it is recommended that schools receive guidance services from teachers or educators who are experts in program development and guidance and psychological counseling.