Beden eğitimi öğretmen adaylarında stres tolerans düzeyi, bilişsel duygu düzenleme ve mizaç tipleri arasındaki ilişki
The relationship between stress tolerance level, cognitive emotion regulation and types of temperament in teacher candidates of physical education
- Tez No: 494644
- Danışmanlar: DOÇ. REMZİ FERUDUN DORAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Spor, Education and Training, Psychology, Sports
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sporda Psiko-Sosyal Alanlar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sporda Psikososyal Alanlar Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Beden eğitimi öğretmen adaylarının mizaç modelleri, bilişsel duygu düzenleme stratejileri ve stres tolerans düzeylerini nicel ve nitel fazda inceleyen karma desendeki bu çalışmada“nitelikli öğretmen”kavramına yüklenen özelliklere katkı sağlamak amaçlanmıştır. Ege Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesinde öğrenim gören 22.74±3.47 yaş ortalamasına sahip, 92 kadın (%35.5) 167 erkek (%64.5) olmak üzere toplam 259 beden eğitimi öğretmen adayı çalışmanın örneklemini oluşmaktadır. Nicel verilerin toplanması sürecinde katılımcılara laboratuvar ortamında viyana test sisteminin stres tolerans (DT-test) testi ve kişisel bilgi formu, bilişsel duygu düzenleme (Onat ve Otrar 2010) ve dokuz tip mizaç modeli (Yılmaz ve ark. 2014) ölçeklerini içeren anket formu uygulatılmıştır. Nitel veriler ise, standartlaştırılmış görüşme tekniğine uygun, araştırma konusuna göre belirlenmiş yarı yapılandırılmış açık uçlu sorulara verilen cevapların ses kayıt cihazına kaydedilmesi ile toplanmıştır. Nicel verilerin analizinde SPSS 24.0 programından yararlanılmıştır. Nitel veriler, ses kayıtlarının yazıya dökülmesinden sonra verinin derinliği ve zenginliğine yönelik betimsel çözümlemeler yapılarak incelenmiştir. Bilişsel Duygu Düzenleme Ölçeğinin“pozitif tekrar odaklanma”alt ölçeği hariç diğer test ve alt ölçeklerinin iç tutarlılıklarının tatmin edici düzeyde olduğu görülmüştür. Güvenirliliği düşük olan ilgili alt ölçek değerlendirme dışı bırakılmıştır. Tanımlayıcı istatistiksel analize göre; öğretmen adaylarının 60'ının (%23.2) Tip 2; 44'ünün (%17.0) Tip 1; 36'sının (%13.9) Tip 9 olmak üzere 3 mizaç tipinde sıklık gösterdiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study with combined pattern exploring the temperament types, cognitive mood regulation strategies and stress tolerance levels of physical education teacher candidates in quantitative and qualitative phases, it was aimed to contribute to the features on the concept of“qualified teacher”. The sampling of the study is composed of 259 physical education teacher candidates, 92 of whom are women (35.5%) and 167 of whom are men (64.5%), who are studying in the Faculty of Sports Sciences at Ege University, who have the mean age of 22.74 ±3.47. During the collection of quantitative data, the participants were applied stress tolerance test (DT-test) of vienna test system and personal information form, and a questionnaire form including cognitive emotion regulation (Onat and Otrar, 2010) and nine type temperament model scales (Yılmaz et al.,2014). The qualitative data were, on the other hand, collected by recording on the tape recorder the responses given to semi-constructed open-ended questions determined according to the research topic, appropriate for standardized interview technique. In the analysis of quantitative data, SPSS 24.0 program was utilized. Qualitative data were analyzed by making descriptive resolution for the depth and richness of data after the tape records had been written down. The internal consistency of all tests and their sub-scales was observed to be at a satisfactory level except for“positive re-focusing”sub-scale of Cognitive emotion regulation scale. The mentioned sub-dimension of the scale was excluded from evaluation. According to the definitive statistical analysis, teacher candidates were found to show frequency in 3 temperament types as 60 in Type 2 (23.2%); 44 in Type 1 (17.0%); 36 in Type 9 (13.9%).