Determination of the effects of sodium butyrate and rutin combination therapy on metastatic prostate cancer cells
Sodyum butirat ve rutin kombinasyon tedavi uygulamasının metastatik prostat kanser hücreleri üzerine etkisinin belirlenmesi
  1. Tez No: 776269
  2. Yazar: JANIAH ALIMUDIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP BETTS, DOÇ. DR. ASUMAN DEVECİ ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Farmasötik Toksikoloji, Biology, Biotechnology, Pharmaceutical Toxicology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Sodyum bütirat (NaBu), bir histon deasetilaz olarak kromatin modifikasyonu yoluyla global gen ekspresyonunu modifiye eden, hücre proliferasyonunu inhibe eden ve düşük konsantrasyonlarda apoptozu indükleyen potansiyel bir anti- kanser ajanı olarak çeşitli kanser hücreleri üzerinde etkili kısa zincirli bir yağ asididir. Rutin (RUT), yeşil çay ve elma gibi çok sayıda yenilebilir bitkide bulunan polifenolik bir flavonoiddir ve lipid peroksidasyonunu inhibe ederek nöroprotektif, anti-inflamatuar, anti-kanserojen, anti-proliferatif ve anti-oksidatif stres etkileri gösterdiği bildirilmiştir. Anti-kanser tedavi için kemoterapötik ajanların doğal polifenollerle kombinasyon halinde kullanılması umut verici olarak kabul edilmektedir. Doğal polifenolik bileşiklerin ve kemoterapötik ilaçların sinerjistik etkileri, apoptozu indüklemeyi ve hücre proliferasyonunun inhibisyonunu içerir. Bu amaçla, bu çalışmada ilk kez PC-3 prostat kanseri hücrelerinde RUT + NaBu kombinasyonunun olası sinerjistik, sitotoksik ve apoptotik etkilerinin belirlenmesi amaçlandı. Hücrelerin canlılığı, WST-1 analizi ile farklı RUT, NaBu ve RUT + NaBu doz kombinasyonları ile muamele edildikten sonra belirlendi. Etkili doz kombinasyonu belirlendikten sonra, Annexin V ELISA, Akridin Oranj/DAPI boyama ve çizik testi gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
Sodium butyrate (NaBu) is a short-chain fatty acid that acts on global gene expression through chromatin modification as a histone deacetylase (HDAC), inhibiting cell proliferation, inducing apoptosis in low concentrations, and acting on various cancer cells as a potential anti-cancer agent. Rutin (RUT) is a polyphenolic flavonoid found in numerous edible plants such as green tea and apples and has been reported to show neuroprotective, anti-inflammatory, anti-carcinogenic, anti-proliferative, and anti-oxidative stress effects by inhibiting lipid peroxidation. The use of chemotherapeutic agents in a combination with natural polyphenols for anti-cancer treatment is considered promising. The synergistic effects of natural polyphenolic compounds and chemotherapeutic drugs include inducing apoptosis and inhibiting cell proliferation. For this purpose, this study aimed to determine the possible synergistic, cytotoxic, and apoptotic effects of the RUT + NaBu combination in PC-3 prostate cancer cells, for the first time. The viability of cells was determined after the cells were treated with different RUT, NaBu, and RUT + NaBu dose combinations through WST-1 assay. After the effective dose combination had been determined, we conducted Annexin V ELISA analysis, Acridine Orange/DAPI staining, and scratch assay.