Havadan ve topraktan izole edilen actinomycete türlerinin antibiyotik faaliyetleri üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 45091
  2. Yazar: ELİF KORCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MERİH KIVANÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
III ÖZET Bu çalışmada topraktan ve havadan 83 actinomycete kültürü izole edilerek, en geniş antimikrobiyal spekturuma sahip 5 actinomycete izolatı nitelik ve nicelik bakımdan en olumlu kültürler olarak seçilmiştir. Bu izolatlann morfolojik ve fizyolojik özellikleri saptanmış ve farklı besin maddeleri içeren besiyerlerinde fermentasyon işlemine tabi tutulan izolatlardan ekstraksiyon işlemi ile antimikrobiyal madde elde edilmiştir. Besiyeri B' de büyütülmüş olan izolatlardan maksimum verim sağlanmıştır. Laboratuvar çalışmalarında actinomycete izolatlannın 12 bakteri ve 3 maya' ya karşı antimikrobiyal faaliyetleri araştırılmış ve % 35' inin bakteri ve mayalara karşı etkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY In this research, 83 actinomycete cultures have been isolated from soil and air and 5 actinomycete which have the widest spectrum have been chosen as the best cultures from the point of view of the quality and the quantity. The morphological and the physiological characteristics of those actinomycetes have been determined and antibiotic have been abtained by extracting the isolated actinomycetes which have been fer mented in nutritien places containing different nutritive substances. In laboratory works,the antibiotic activities of the isolated actinomycetes. against 12 bacteria and 3 yeast have been tested and it has been found that 35% of them are effective to those bacteria and yeast.