2015-2021 yılları arasında anafilaksi tanısıyla pediatri allerji polikliniğinde izlenen hastaların klinik ve laboratuvar değerlendirmesi
Clinical and laboratory evaluation of patients followed in the pediatrics allergy outpatient clinic with the diagnosis of anaphylaxis between 2015-2021
- Tez No: 776322
- Danışmanlar: PROF. DR. FULYA TAHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Anafilaksi hızlı gelişen ve ölümle sonuçlanabilecek kadar ciddi boyutlara ulaşabilen bir reaksiyondur. Ülkemizde ve dünya genelinde giderek sıklığı artmaktadır. Bu kadar sık görülmesine karşın anafilaksi ile ilgili geniş kapsamlı yeterli sayıda çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışma ile tek merkezde 5 yıl içinde elde edilen verilerle anafilaksinin etiyolojisi, risk faktörleri, klinik özellikleri ve laboratuvar bulguların değerlendirmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hastanesi Pediatri Allerji Polikliniği'nde 2015 ile 2021 yılları arasında anafilaksi tanısı ile takip edilen 176 hasta retrospektif olarak değerlendirildi. Bulgular: Çalışmadaki hastaların ortalama yaşı 8,32±5,3 idi. Çalışmaya alınan 176 hastanın 108'i (%61,3) erkek ve 68'i (%38,9) kızdı.
Özet (Çeviri)
Aim: Anaphylaxis is a reaction that develops rapidly and can have serious consequences that can result in death. Its incidence is increasing in our country and around the world. Although it is seen so frequently, there is not enough comprehensive study on anaphylaxis. The aim of this study was to evaluate the etiology, risk factors, clinical features and laboratory findings of anaphylaxis with data obtained in a single center within 5 years. Materials and Methods: 176 patients with anaphylaxis who were followed up in the Pediatrics Allergy Policlinic of Erciyes University Medical Faculty Children's Hospital between 2015 and 2021 were evaluated retrospectively. Results: The mean age of the patients in the study was 8.32±5.33 years. Of the 176 patients included in the study, 108 (61.3%) were male and 68 (38.9%) were female.