Hatay yerli arısı (Apis mellifera syriaca), Anadolu arısı (Apis mellifera anatoliaca) ve kKafkas bal arısının (Apis mellifera caucasia) arı zehiri verimlerinin belirlenmesi
Determination of bee venom yields of Hatay bee (Apis mellifera syriaca), Anatolian bee (Apis mellifera anatoliaca) and Caucasian honey bee (Apis mellifera caucasia)
- Tez No: 776328
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AZİZ GÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Bu çalışma ile Hatay Yerli Arısı, Anadolu Arısı ve Kafkas Bal arısı ırkının arı zehir içeriğinde bulunan melitinin, apamin ve fosfolipaz A2 açısından karşılaştırılması amaçlanmıştır. Arı zehrinin fiziksel özellikleri ve kimyasal bileşenlerinin karakterize edilmesine yönelik araştırma sayısı kısıtlıdır. Hatay Yerli Arısı, Anadolu Arısı ve Kafkas Bal Arılarının arı zehrinde bulunan melitinin oranlarının belirlenmesi ve standardizasyonuna yönelik bir çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışma ile bu üç bal arısı ırkına ait kolonilerden elde edilmiş arı zehri örnekleri ile kimyasal içeriklerine göre numunelerde en önemli bileşim olan melitinin içeriği belirlenmiştir. Çalışmada, arı zehirinin fiziki görünümleri incelendiğinde en koyu renkli zehrin Kafkas arısından, en açık renkli zehrin ise Anadolu arısından elde edildiği görülmüştür. Hatay arısından elde edilen zehrin ise Kafkas ve Anadolu arısından elde edilen zehir renginin arasında sarımtrak bir renkte olduğu gözlemlenmiştir. Kafkas Arısı, Hatay Arısı ve Anadolu arısına ait toplanan arı zehirleri hassas terazide tartılmış ve miktar ortalamaları sırasıyla 0.0241±0.00 gr, 0.0258±0.009 gr ve 0.0224±0.010 gr olarak belirlenmiştir. Çalışma kapsamında Kafkas Arısı, Hatay Arısı ve Anadolu Arısına ait toplanan arı zehiri komposizyonundaki melitin oranı % olarak sırasıyla 43.06±4.12, 46.37±1.94 ve 45.44±3.40; Apamin ortalamaları sırasıyla 1.94±0.49, 2.32±0.37 ve 2.29±0.47; fosfolipaz A2 oranları ise sırasıyla 10.01 ±0.80, 10.57±0.84 ve 9.96±0.89 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to compare the melittin in the bee venom content of Hatay honey bee, Anatolian honey bee and Caucasian honey bee in terms of apamin and phospholipase A2. The number of studies on the characterization of the physical properties and chemical components of bee venom is limited. There is no study on the determination and standardization of the melittin ratios in bee venom of Hatay Native Bee, Anatolian Bee and Caucasian Honeybees. In this study, bee venom samples obtained from colonies of these three honey bee genotype and the content of melittin, which is the most important compound in the samples, were determined according to their chemical contents. In the study, when the physical appearance of bee venom was examined, it was seen that the darkest colored venom was obtained from the Caucasian bee, and the lightest colored venom was obtained from the Anatolian bee. It was observed that the venom obtained from the Hatay honey bee was in a yellowish color between the venom color obtained from the Caucasian and Anatolian honey bees. The collected bee venoms belonging to the Caucasian honey bee, Hatay honey bee and Anatolian honey bee were weighed on sensitive scales and the average amount was determined as 0.0241±0.00 gr, 0.0258±0.009 gr and 0.0224±0.010 gr, respectively. Within the scope of the study, the ratio of melittin in venom composition of the Caucasian, Hatay and Anatolian honey bees was 43.06±4.12, 46.37±1.94 and 45.44±3.40%, respectively. The mean of apamin were 1.94±0.49, 2.32±0.37, and 2.29±0.47, respectively; phospholipase A2 ratios were determined as 10.01 ±0.80, 10.57±0.84 and 9.96±0.89, respectively. As a result of the statistical analysis, only the differences between the melittin ratios were found to be statistically significant.