Kök kanallarında tek eğe sisteminin farklı irrigasyon solüsyonları varlığında çekilmiş dişlerde kullanımı sonrası döngüsel yorgunluk direncinin karşılaştırılması
Comparison of cyclic fatigue resistance after using the single file system in root canals in extracted teeth in the presence of different irrigation solutions
- Tez No: 776333
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞİN DUMANİ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Nikel-titanyum döner eğeler kök kanal tedavisi sırasında en yaygın kullanılan sistemlerdir. Ni-Ti sistemler daha hızlı ve daha kolay tedavi sürelerine ve kök kanal sisteminin daha kapsamlı bir şekilde irrigasyonuna olanak sağlar. Ni-Ti sistemlerinin en büyük dezavantajı kullanım sırasında çeşitli sebeplerle meydana gelen kırıklardır. Bu çalışmanın amacı, Reciproc Blue (RB, VDW, Münih, Almanya) Ni-Ti tek eğe sistemlerinin çekilmiş alt molar dişlerde farklı irrigasyon solüsyonları varlığında kullanımları sonrası döngüsel yorgunluk dirençlerini ve kırık parça uzunluklarını karşılaştırmaktır. Toplam 120 adet çekilmiş alt birinci veya ikinci mandibular molar diş seçildi. Dişler irrigasyon solüsyonuna bağlı olarak rastgele iki gruba ayrıldı (diş, n= 60) ve kök kanalları RB tek eğe sistemleri ile şekillendirildi. Her eğe grubu kullanım sayısı ve kullanılan solüsyona göre iki alt gruptan oluşmaktadır: birinci kullanım grubu (eğe n= 15, diş n= 15)(NaOCl-1 ve EDTA-1) ve üçüncü kullanım grubu (eğe n= 15, diş n= 45)(NaOCl-3 ve EDTA-3). Kontrol grubunda eğeler hiç kullanılmadan döngüsel yorgunluk testine tabi tutuldu (eğe, n= 10). Eğelerin döngüsel yorgunluk direnci oluk yöntemi ile değerlendirildi. Veriler tek yönlü varyans analizi, Kruskal Wallis testi ve Tukey testi ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nickel-titanium rotary files are the most widely used systems during root canal treatment. Ni-Ti systems allow for faster and easier treatment times and more thorough irrigation of the root canal system. The main drawback of Ni-Ti systems is the fractures that occur for various reasons during use. The aim of this study is to compare the cyclic fatigue resistance and fractured fragment lengths of Reciproc Blue (RB, VDW, Munich, Germany) Ni-Ti single file systems after use in extracted teeth in the presence of different irrigation solutions. A total of 120 extracted lower first or second mabdibular molars were selected. Teeth were randomly divided into two groups depending on the irrigation solution (tooth, n= 60) and root canals were shaped with RB single file systems. Each file group consists of two subgroups according to the number of uses and the solution used: the first use group (file n= 15, tooth n= 15) (NaOCl-1 and EDTA-1) and the third use group (file n= 15, tooth n= 45) (NaOCl-3 and EDTA-3). In the control group, the files were subjected to cyclic fatigue testing without using any files (file n= 10). The cyclic fatigue resistance of the files was evaluated by the groove method. Data were evaluated with one-way analysis of variance, Kruskal Wallis test and Tukey test.