Sigara dumanına maruz bırakılan ratlarda lokal olarak uygulanan resveratrolün kemik iyileşmesi üzerine etkilerinin incelenmesi
Evaluation of the effects of locally applied resveratrol on bone healing in rats exposed to cigarette smoke
- Tez No: 776334
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜGE ÇINA
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Ağız ve çene bölgesinin estetik ve fonksiyonel öneminden dolayı destek yapı olan çene kemiğinde oluşabilecek defektlerin rekonstrüksiyonu estetik ve fonksiyonun yeniden sağlanması açısından önem arz etmektedir. Kemik iyileşmesi çeşitli mekanizmalar tarafından kontrol edilen karmaşık bir süreçtir. Sigara kullanımının kemik iyileşmesini birçok mekanizmayı bozarak negatif etkilediği bilinmektedir. Sigaranın neden olduğu bu negatif etkilerin ortadan kaldırılması amacıyla çeşitli gıdalar, vitaminler, antioksidanlar ve ilaçlarla çalışmalar yapılmıştır. Konvansiyonel ilaç uygulamalarında terapötik etkinin artırılması amacıyla yüksek dozlar ve tekrarlanan enjeksiyonlar uygulanması gerektiğinden bu gibi sorunlardan kaçınmak amacıyla kontrollü ilaç salımı sistemleri geliştirilmektedir. Bu sistemler sayesinde ilacın uzun bir zaman aralığında gereken miktarlarda dokulara taşınması sağlanmaktadır. Bu çalışmanın amacı deneysel olarak sigara dumanına maruz bırakılan ratlarda kronik sigara içiciliği modeli oluşturularak, sigara ve kontrollü ilaç salımı sistemi haline getirilmiş resveratrolün kemik iyileşmesi üzerine etkilerinin araştırılmasıdır. Bu amaçla denekler 4 hafta boyunca 6 sigara/gün sigara dumanına maruz bırakılarak kronik sigara içiciliği modeli oluşturulduktan sonra trefan frez yardımıyla femurda 3 mm çapında monokortikal defektler oluşturulmuştur. Operasyon sırasından resveratrol uygulaması yapılacak gruplardaki defektler lokal olarak, jel formundaki Resveratrol (50 µM) ve Pluronik F-127 (14µL) çözeltisi ile doldurulmuştur, tüm gruplar operasyondan 1 ay sonra sakrifiye edilerek femur örnekleri alınmıştır. Elde edilen örnekler histomorfometrik ve immunohistokimyasal tekniklerle incelenmiştir; osteoblast sayısı, yeni kemik alanı, makroskobik dolma skoru, vaskülarizasyon ve proliferasyon değerlendirilmiştir. Bu çalışmanın sonucunda sigaranın kemik iyileşmesini olumsuz etkilediği ve kontrollü ilaç salımı sistemi haline getirilmiş resveratrolün lokal olarak uygulanmasının bu etkiyi azalttığı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to the aesthetic and functional importance of the mouth and jaw region, the reconstruction of the defects that may occur in the jawbone, which is the supporting structure, is important in terms of restoring aesthetic and function. Bone healing is a complex process controlled by various mechanisms. It is known that smoking negatively affects bone healing by disrupting many mechanisms. In order to eliminate these negative effects caused by smoking, studies have been carried out with various foods, vitamins, antioxidants and drugs. Since high doses and repeated injections are required in order to increase the therapeutic effect in conventional drug applications, controlled drug release systems are developed in order to avoid such problems. Thanks to these systems, it is ensured that the drug is transported to the tissues in the required amounts over a long period of time. The aim of this study is to investigate the effects of cigarette and resveratrol that made into controlled drug release system on bone healing in rats which are exposed to cigarette smoke experimentally to create chronic smoking model. For this purpose, after the chronic smoking model was created by exposing the subjects to 6 cigarettes/day cigarette smoke for 4 weeks, monocortical defects with a diameter of 3 mm were created in the femur with the help of a trephine bur. During the operation the defects in the groups to be treated with resveratrol were filled locally with a gel-formed solution of Resveratrol (50 µM) and Pluronic F-127 (14µL). All groups were sacrificed 1 month after the operation and femur samples were taken. Obtained samples were examined by histomorphometric and immunohistochemical techniques; osteoblast count, new bone area, macroscopic filling score, vascularization and proliferation were evaluated. As a result of this study, it has been shown that smoking negatively affects bone healing and local application of resveratrol, which has been made into a controlled drug release system, reduces this effect.