Doğa temelli çözüm (DTÇ) önerileri bağlamında Küçükçekmece ilçesi'nde inşa edilecek sulak alanlar (İESA) için örnek alan çalışması
A case study examplefor the constructed wetland as a nature-based solution in the Kucukcekmece district
- Tez No: 776335
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN VOLKAN ORAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Doğa tabanlı çözüm önerileri (DTÇ), sürdürülebilirliğin en önemli uygulama alanları arasında yer almaktadır. Özellikle, iklim değişikliğinin etkilerine karşı mücadele verimli çözüm önerileri DTÇ uygulamaları ile birlikte son dönemde artmıştır. Ekosistem içerisinde ormanlardaki ağaç varlığının arttırılması, ormansızlaştırmanın azaltılması, doğal sulak alanların yaygınlaştırılması, tarımsal alanlarda rotasyona göre ürün desenlerinin oluşturulması bunlardan sadece bir kaçıdır. Bu uygulamalarla birlikte özellikle inşaat mühendisliği alanında yeşil çatı uygulamaları, binalara yağmur hasat sistemlerin uygulamaları da DTÇ örnekleri arasında gösterilmektedir. Bu uygulamalar arasında ayrıca inşa edilmiş sulak alan uygulamaları da eklenebilir. İnşa edilmiş sulak alanlar, konvansiyonel atık su arıtım sistemlerine alternatif olarak gösterilmektedir ve son yıllarda DTÇ uygulamaları altında bu sistemlerin yaygınlaştığı gözlemlenmektedir. Bu tezin amacı, Küçükçekmece İlçe Sınırları içerisinde yapılabilecek İnşa Edilmiş Sulak Alanlar (İESA) için Çok Kriterli Karar Verme Yöntemleri yardımıyla bir kriter tablosu oluşturmaktır. Yapılan literatür çalışmasında bu tez konusuyla örtüşen bir çalışmaya rastlanılmamıştır. Tezde kullanılan yöntem şu aşamalardan oluşmaktadır: Veri Toplama, Analiz ve Çok Kriterli Karar Verme Yöntemi (ÇKVV) Tez döneminde yapılan arazi çalışmasından elde edilen bulgular, ÇKVV ile analiz edilmiştir. Yapılan analiz için gerekli kriter tablosu, ilgili literatür taranarak oluşturulmuştur. Elde edilen bulgulara göre, Konum 1, Küçükçekmece İlçe Sınırları içerisinde yapılabilecek İESA için en uygun alan olarak tespit edilmiştir. Konum 1'den farklı olarak diğer uygun konumlar sırasıyla, Konum 7, Konum 9 ve Konum 6'dır. Diğer Konumlar, belirlenen kriterlere göre düşük puanlar almıştır.
Özet (Çeviri)
Nature-based solutions (NbS) are among the most important application fields of sustainability. In Particular, effective solutions to combat the effects of climate change have in creased recently with the applications of NbS. For instance, Increasing the presence of trees in forests within the ecosystem, reducing deforestation, expanding natural wetlands, and creating crop patterns according to rotation in agriculturalar easare just a few of them. Along with these applications, especially in the field of civil engineering, gren roof applications and applications of rain harvesting systems on building sare also shown among the examples of NbS. Apart from them constructed wetlands are also shown as an alternative to conventional waste water treatment systems, and it has been observed that these systems have become wide spread in recent ear sunder NbS applications. The aim of this thesis is to create a criteria table with the help of Multi-Criteria Decision Making Methods (MCDM) for constructed wetlands that can be built within the boundaries of Küçükçekmece District. In the literaturestudy, limited number of a study wastracked which has the paralel aim with this thesis topic. The methodused in the study consists of the following stages: Data Collection, Analysis and Multiple Criteria Decision Making Methods (MCDM). The finding obtained from the field study carried out during the thesis period werean alyzed with MCDM. The criteria table required for the analysis was created by scanning the relevant literature. According to the findings, Location 1 has been determined as the most suitable area for constructed wetlands to be built within the boundaries of Küçükçekmece District. Unlike Location 1, other available positions are location 7, location 9, and location 6, respectively. Other locations received lows cores based on established criteria.