Researching the interoperability of nature-based solution and permaculture design and evaluating accordingly in zone 6, Milan
Doğa temelli çözüm ile permakültür tasarımının birlikte çalışabilirliğinin araştırılması ve buna göre değerlendirilmesi zone 6, Milano.
- Tez No: 853487
- Danışmanlar: PROF. DR. JULİA NERANTZİA TZORTZI, DOÇ. DR. OZGE OGUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Şehircilik ve Bölge Planlama, Architecture, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Politecnico di Milano
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Sayfa Sayısı: 265
Özet
L'urbanizzazione è un fenomeno globale in rapido aumento, in particolare con l'industrializzazione e gli sviluppi tecnologici. Sebbene ci siano molte ragioni per la migrazione dalle zone rurali a quelle urbane, ci sono molte conseguenze positive e negative. Alla luce delle crisi globali vissute negli ultimi anni e della crescente consapevolezza dell'importanza della salute, del cibo e della natura, trovare soluzioni ai problemi causato dall'urbanizzazione e farlo in modo sostenibile è diventato una necessità per la natura e l'umanità del rapporto tra le società. Pertanto, è necessario promuovere uno sviluppo urbano sostenibile e affrontare gli effetti negativi che incidono sull'ambiente e sul benessere umano. Vari effetti che le aree urbane affrontano, come il cambiamento climatico, la perdita di biodiversità, l'inquinamento dell'aria e dell'acqua, il pericolo di estinzione delle aree verdi e la disuguaglianza sociale, dovrebbero essere risolti con la sostenibilità e il rapporto tra natura e uomo. Per la soluzione di questi problemi si è cercato di creare metodi alternativi costituiti da soluzioni ecologiche olistiche, che sono in aumento negli ultimi anni. Le più sorprendenti di queste sono le soluzioni basate sulla natura e la permacultura. Le soluzioni basate sulla natura sono sistemi spesso supportati da attori politici, culturali ed economici che sono consapevoli delle sfide ambientali che la nostra società deve affrontare e cercano di sviluppare sistemi che possano raggiungere e beneficiare un gran numero di persone. La permacultura, d'altra parte, è compatibile con l'obiettivo di diffondere i valori sociali ed etici e la consapevolezza della sostenibilità a un pubblico più ampio. Pertanto, la permacultura e le soluzioni basate sulla natura possono lavorare insieme per svolgere un ruolo cruciale nella creazione di ambienti urbani sostenibili, resilienti e vivibili affrontando le sfide dell'urbanizzazione e dell'industrializzazione. Lo scopo di questa tesi è indagare se sia possibile che queste due discipline lavorino insieme e determinare i benefici del lavorare insieme. per meglio comprenderli e applicarli riunendo metodi e principi di lavoro comuni. Dopo aver determinato i metodi di lavoro congiunti di Nature-Based Solutions e Permaculture, è stata creata una strategia di progettazione nella regione Zona 6 di Milano e trasformata in un progetto per indagare quale tipo di risultato potrebbe essere raggiunto nel design. Inoltre, considerando gli attuali rapporti economici, sociali e ambientali di Milano e gli obiettivi fissati in questa direzione, sono state sviluppate proposte di soluzione compatibili con questi obiettivi. Come risultato dello studio, si è visto che sebbene le soluzioni basate sulla natura e la permacultura abbiano soluzioni individualmente importanti, diventano proposte di soluzione molto più forti lavorando insieme. Le soluzioni olistiche di Nature-Based Solutions e le dimensioni etiche e filosofiche della Permacultura hanno creato una soluzione più permanente e sostenibile alimentandosi a vicenda in modo significativo. PAROLE CHIAVE: Soluzioni Basate sulla Natura, Permacultura, Sostenibilità, Urbanizzazione Kentleşme özellikle sanayileşme ve teknolojik gelişmeler ile hızla artmakta olan küresel bir olgu olarak karşımışıza çıkmaktadır.Kırdan kente göçün bir çok nedeni olmakla birlikte olumlu ve olumsuzda bir çok sonucu bulunmaktadır.Son yıllarda yaşanan küresel ölçekteki krizler ve sağlık, gıda ve doğanın önemi konusunda artan farkındalık ışığında, kentleşmenin yol açtığı sorunlara çözüm bulmak ve bunu sürdürülebilir bir şekilde yapmak, toplumlar arasındaki ilişki bağlamında bir doğa ve insanlık zorunluluğu haline gelmiştir.Bundan dolayı sürdürülebilir kentsel gelişmeyi teşvik etmek çevre ve insan refahını etkileyen olumsuz etkileri ele almak gerekmektedir.İklim değişikliği,biyoçeşitlilik kaybı,hava ve su kirliliği,yeşil alanların yok olma tehlikesi,sosyal eşitsizlik gibi kentsel alanların karşı karşıya kaldığı çeşitli etkiler sürdürülebilirlik kavramı ile doğa ve insan ilişkisi ile çözümlenmelidir. Bu sorunların çözümleri için son yıllarda gittikçe artan bütüncül ekolojik çözümlerin oluşturduğu alternatif methodlar oluşturulmaya çalışılmıştır. Bunlardan en dikkat çekenleri ise Doğaya Dayalı Çözümler ve Permakültür'dür. Doğa Temelli Çözümler genellikle toplumumuzun karşı karşıya olduğu çevresel zorlukların farkında olan ve çok sayıda insana ulaşabilecek ve fayda sağlayabilecek sistemler geliştirmeye çalışan siyasi, kültürel ve ekonomik aktörler tarafından desteklenen sistemlerdendir. Permakültür ise sosyal ve etik değerleri, sürdürülebilirlik bilincini daha geniş bir kitleye yayma hedefiyle uyumludur. Bundan dolayı, Permakültür ve Doğa Temelli Çözümler birlikte çalışarak, kentleşme ve sanayileşmenin zorluklarını ele alarak sürdürülebilir, dirençli ve yaşanabilir kentsel çevreler yaratmada çok önemli bir rol oynayabilir.Bu tezin amacı bu iki disiplinin bir arada çalışmasının mümkün olup olmadığını araştırmak ve beraber çalışmanın getireceği faydaları belirlemektir.Ayrıca çalışmada Doğa Bazlı Çözümler ve Permakültür'ün genel araştırılması methodları ve prensipleri belirlenmesi ve ortak çalışma methodları ve prensiplerin bir araya getiririlerek daha rahat anlaşılması ve uygulanması hedeflenmiştir. Doğa Bazlı Çözümler ve Permakültür'ün ortak çalışma methodları belirlendikten sonra tasarımda nasıl bir sonuç elde edecebileceğini araştırmak adına Milano,Zone 6 bölgesinde tasarım stratejisi oluşturularak proje haline getirildi.Ayrıca Milano'nun mevcut ekonomik ,sosyal ve cevresel raporları ile bu doğrultuda belirlenen hedefler göz önüne alınarak bu hedeflere uyumlu çözüm önerileri geliştirildi. Çalışma sonucunda Doğa Bazlı Çözümler ve Permakültür bireysel olarak önemli çözüm yollarına sahip olsalarda bir biri ile çalışarak çok daha güçlü çözüm önerisi haline geldiği görülmüştür.Doğa Bazlı Çözümlerin bütünsel çözümleri ile Permakültürün etik ve felsefi boyutu bir birine önemli ölçüde besleyerek daha kalıcı ve sürdürülebilir bir çözüm oluşturmuştur. ANAHTAR KELIMELER: Doğa Temelli Çözümler, Permakültür, Sürdürülebilirlik, Kentleşme
Özet (Çeviri)
Urbanization is a rapidly increasing global phenomenon, especially with industrialization and technological developments. Although there are many reasons for migration from rural to urban, there are many positive and negative consequences.In light of the global crises experienced in recent years and the increasing awareness of the importance of health, food, and nature, finding solutions to the problems caused by urbanization and sustainably doing this has become a necessity for nature and humanity of the relationship between societies. Therefore, it is necessary to promote sustainable urban development and address the negative effects that affect the environment and human well-being. Various effects that urban areas face, such as climate change, loss of biodiversity, air and water pollution, the danger of extinction of green areas, and social inequality, should be resolved with sustainability and the relationship between nature and humans. For the solution of these problems, it has been tried to create alternative methods consisting of holistic ecological solutions, which have been increasing in recent years. The most striking of these are Nature-Based Solutions and Permaculture. Nature-Based Solutions are systems that are often supported by political, cultural, and economic actors who are aware of the environmental challenges facing our society and seek to develop systems that can reach and benefit large numbers of people. Permaculture, on the other hand, is compatible with the goal of spreading social and ethical values and sustainability awareness to a wider audience. Therefore, Permaculture and Nature-Based Solutions can work together to play a crucial role in creating sustainable, resilient, and livable urban environments by addressing the challenges of urbanization and industrialization. The aim of this thesis is to investigate whether it is possible for these two disciplines to work together and to determine the benefits of working together.In addition, it is aimed to determine the general research methods and principles of Nature-Based Solutions and Permaculture and to better understand and apply them by bringing together common working methods and principles. After determining the joint working methods of Nature-Based Solutions and Permaculture, a design strategy was created in the Zone 6 region of Milan and turned into a project in order to investigate what kind of result could be achieved in the design. In addition, considering Milan's current economic, social, and environmental reports and the targets set in this direction, solution proposals compatible with these targets were developed. As a result of the study, it has been seen that although Nature Based Solutions and Permaculture have individually important solutions, they become much stronger solution proposals by working with each other. The holistic solutions of Nature-Based Solutions and the ethical and philosophical dimensions of Permaculture have created a more permanent and sustainable solution by feeding each other significantly. KEYWORDS: Nature-Based Solutions, Permaculture, Sustainability, Urbanization