Anayasa Mahkemesi bireysel başvuru kararlarında ayrımcılık yasağı ve eşitlik ilkesi yönünden konu bakımından yetki (Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları ışığında inceleme)
The judgment of the constitutional court in terms of the prohibition of discrimination and the principle of equality in individual application decisions (examination in the light of the decisions of The European Court of Human Rights)
- Tez No: 776343
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEZAR EYLEM EKİNCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Doğu Akdeniz Üniversitesi-Eastern Mediterranean University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışmada Anayasa Mahkemesi bireysel başvuru kararlarında ayrımcılık yasağı ve eşitlik ilkesi kapsamında Anayasa Mahkemesinin konu bakımından yetkisi ele alınmaktadır. Bu yapılırken Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları da değerlendirilmektedir. Tez üç bölümden oluşmaktadır. Birinci Bölüm'de eşitlik ve ayrımcılık kavramlarının tanımına ve ayrımcılık yasağının geçtiği uluslararası belgelere değinilmiştir. İkinci Bölüm'de ayrımcılık yasağının Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nde düzenleniş biçimi ve kapsamı açıklanmıştır. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin ayrımcılık yasağı ile ilgili başvuruları incelerken kullandığı ölçütlere yer verilmiştir. Ayrıca Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine yapılan bireysel başvurularda Mahkemenin kabul edilebilirlik şartlarının neler olduğu açıklanmıştır. Üçüncü Bölüm'de ise Anayasa Mahkemesi bireysel başvuru kararlarında ayrımcılık yasağı ve eşitlik ilkesi kapsamında genel olarak Mahkemenin yetkisi ile esasa ve usule ilişkin kabul edilebilirlik kriterleri açıklanmıştır. Özellikle Mahkemenin ayrımcılık yasağı ile ilgili yapılan bireysel başvurularda yetkiye ilişkin kabul edilebilirlik kriterlerinden konu bakımından yetkisi ayrıntılı olarak ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the jurisdiction of the Constitutional Court in terms of the subject is discussed within the scope of the principle of equality and non-discrimination in the individual application decisions of the Constitutional Court. Moreover, the European Convention on Human Rights and the Decisions of the European Court of Human Rights are also evaluated. The thesis consists of three parts. In Chapter I, the definition of the concepts of equality and discrimination and the international documents in which the prohibition of discrimination is passed are mentioned. Chapter II explains the regulation and scope of the prohibition of discrimination in the European Convention on Human Rights. The criteria used by the European Court of Human Rights when examining the applications regarding the prohibition of discrimination are given. In addition, in individual applications to the European Court of Human Rights, the admissibility conditions of the Court are explained. In Chapter III, the jurisdiction of the Court in general, and the substantive and procedural admissibility criteria are explained within the scope of the principle of equality and non discrimination in individual application decisions of the Constitutional Court. In particular, the jurisdiction of the Court in terms of subject, which is one of the admissibility criteria regarding the authority in individual applications regarding the prohibition of discrimination, has been discussed in detail.